Sztuka asertywności, czyli kiedy powiedzieć „nie”


(fot. graj24.eu)

(fot. graj24.eu)

Każdej z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyła się sytuacja, w której została o coś poproszona i nie potrafiła odmówić wykonania tej prośby, zaś po wszystkim gorzko tego żałowała. Zamiast po raz kolejny pozwolić na to, by ktoś inny za nas zdecydował, nauczymy się, jak skutecznie mówić nie.

Walcz o swoje
Bycie asertywnym nie oznacza zupełnej rezygnacji z reagowania na prośby otaczających nas osób, to sztuka świadomego kontrolowania swoich zachowań i wybierania tego, co będzie zgodne z naszymi przekonaniami. Ucząc się asertywności, nigdy więcej nie popełnimy błędu w postaci podejmowania się zadań wyłącznie ze względu na konwenanse i społeczną presję bycia zawsze pomocnym.

Nie daj się wyprowadzić z równowagi
Jedna z najbardziej efektywnych metod odmawiania to nieustanne powtarzanie argumentu, uniemożliwiającego nam podjęcie się zadania, o wykonanie którego zostaliśmy poproszeni. Prędzej czy później nasz rozmówca zrozumie, że namawianie nie odnosi oczekiwanych rezultatów i da nam spokój. Szanse na to, że w najbliższym czasie delikwent ponowi swoją prośbę znacząco maleją, gdy podczas rozmowy jesteśmy nieustępliwi i nie dajemy się ponieść emocjom. Nic nie zniechęca bardziej niż opanowany ton i pogodny wyraz twarzy.

Magia kompromisu
Z drugiej strony, musisz pamiętać, że asertywność nie polega na nieustannym odmawianiu. Jeżeli jesteś w stanie komuś pomóc i nie masz wobec tego żadnych wątpliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rzeczywiście okazać komuś swoją życzliwość. Możesz również poprawić relacje z osobami, którym wcześniej odmówiłaś, oferując im kompromisowe rozwiązanie lub swoją pomocną dłoń przy kolejnej nadarzającej się okazji. Dzięki temu nie zyskasz nowych wrogów, a otaczający cię ludzie zrozumieją, że posiadasz silną osobowość, która pozwala ci decydować o tym, jak postępować w określonych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD