Pięć oznak tego, że jesteś uzależniona od Internetu


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Choć wydawałoby się, że wyłącznie nastolatkom trudno oderwać się od interesującej gry sieciowej czy portali społecznościowych, to w rzeczywistości problem ten dotyczy coraz częściej również dorosłych. Przekonaj się, czy potrafisz żyć bez Internetu i poznaj pięć symptomów świadczących o uzależnieniu od niego. 

1. Brak czasu na wypełnianie obowiązków
Zamiast wykonywać zlecone ci w pracy zadania z wyprzedzeniem, wolisz otworzyć kilkanaście kart przeglądarki i spędzać czas na śledzeniu informacji w sieci, które nie są ci do niczego potrzebne? Zdarza ci się zrezygnować z ustalonego wcześniej planu dnia po to, by szybciej znaleźć się w domu i zmarnować wieczór na seans przy komputerze? Jeśli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, oznacza to, że twoje korzystanie z sieci zaczyna zmieniać się w nałóg, a nie faktyczną potrzebę.

2. Wirtualne spotkania ze „znajomymi”
Do podobnych wniosków możesz dojść, jeśli uzmysłowisz sobie, że coraz częściej wolisz udzielać się na różnego rodzaju forach i czatach, niż spotykać się z prawdziwymi ludźmi w rzeczywistym świecie. Nawet, jeśli wydaje ci się, że nieznani tobie internauci lepiej rozumieją twoje problemy i możesz spodziewać się pomocy z ich strony niezależnie od pory dnia, jest to jedynie iluzja, której poddają się wszyscy uzależnieni od korzystania z sieci.

Ku przestrodze pamiętaj, że osoby, z którymi wymieniasz wiadomości, nie zawsze muszą być tymi, za które się podają, a decydując się na ryzykowne spotkania bez pośrednictwa komputera, narażasz się na niebezpieczne sytuacje.

3. Utrata znajomych w realnym świecie
O swoim nałogu przekonasz się również wtedy, gdy kontakt z rzeczywistymi znajomymi stanie się znacznie słabszy i – częściej niż na żywo – będziesz ich widzieć na zdjęciach, które okazjonalnie publikują na portalach społecznościowych. Nie pozwól, by Internet stał się ważniejszy niż ludzie, których znasz nie od dziś i którzy wielokrotnie udowodnili, że są warci poświecenia im czasu. Zamiast pisać wiadomości na czacie do przyjaciół, zaproś ich do siebie lub zaproponuj im wyjście do ulubionej knajpy.

4. Niecierpliwość
Uzależnienie od Internetu objawia się również zdenerwowaniem i zniecierpliwieniem, które wynikają np. z braku możliwości skorzystania z komputera czy telefonu w danej chwili lub zbyt długim oczekiwaniem na odpowiedź zwrotną od kogoś, z kim rozmawiamy w sieci. Jeżeli nie jesteś w stanie wytrzymać bez logowania się na różnego rodzaju konta więcej niż parę godzin, oznacza to, że musisz poważnie zastanowić się nad zasięgnięciem porady u specjalisty, który umożliwi ci wyjście z nałogu.

5. Bezsenność
Wreszcie, ostatni z symptomów uzależnienia – bezsenność – rzadko kiedy bywa rozpoznany jako skutek nadmiernego korzystania z Internetu. W rzeczywistości, spędzając wiele czasu przed monitorem, stajesz się bardziej pobudzona, przez co zaśnięcie staje się utrudnione. W miarę możliwości staraj się ograniczać wieczorne seanse komputerowe, co pomoże ci stopniowo uporać się z nałogiem i z czasem przywróci tobie dawną równowagę. Aby jednak stracić zainteresowanie siecią na dobre potrzebny będzie wcześniej wspomniany specjalista, który opracuje zindywidualizowaną terapię, odnoszącą się konkretnie do twojego przypadku.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD