Przestań martwić się tym, co mówią inni


(fot. ps-po.pl)

(fot. ps-po.pl)

Lęk przed oceną innych, hamuje nasz rozwój i nie pozwala być sobą. Kiedy przestaniemy przejmować się zdaniem innych i zaczniemy się cenić, poczujemy się wolni i ruszymy do przodu.

Prawdą jest, że wiele osób ma tendencję do krytykowania. Ale mało kto wie o tym, że do krytyki skorzy są przede wszystkim ludzie, którzy sami są niezadowoleni ze swojego życia, nieszczęśliwi czy zgorzkniali. Poprzez krytykowanie innych próbują poprawić sobie własne samopoczucie w myśl zasady: jestem niezadowolony z siebie i swojego życia, więc muszę udowodnić sobie, że inni są jeszcze gorsi i ich życie jest również gorsze. Ludzie zadowoleni z życia mają tendencję do patrzenia na świat i inne osoby często w sposób bardziej pozytywny niż jest w rzeczywistości. Stąd prędzej dostrzegą nasze zalety, niż wady.

Mimo wszystko, mamy tendencję do przejmowania się opinią innych. Czasami pokładamy w takich opiniach swoje życie i decyzje. Ale jakakolwiek opinia innych o nas, będzie miała zły wpływ na nasze samopoczucie tylko wtedy, gdy sami w nią uwierzymy.

Za każdym razem, gdy odczuliśmy negatywne emocje w wyniku tego, co ktoś powiedział, w mniejszym lub większym stopniu musieliśmy w to uwierzyć. Inaczej żadna opinia lub obraza nie wywołałaby w nas takich odczuć. Kiedy już uświadomimy sobie, skąd pochodzi nasz lęk przed negatywną oceną, łatwiej będzie się od nego uwolnić. W dodatku zanim zaczniemy utwierdzać się w przekonaniu, że się do czegoś nie nadajemy, zastanówmy się chwilę, czy przesłanki, na których opieramy to przekonanie są właściwe. Pamiętajmy, że słowa innych mogą zaboleć tylko wtedy, gdy nadamy im jakieś znaczenie. Michał Paterski w jednym ze swoich artykułów napisał:

„Weź odpowiedzialność za swoje emocje, bo to Ty je wywołujesz. Każda emocja jest efektem myśli, które masz w głowie. W zależności od tego, jakie masz przekonania na swój temat i jakie obrazy przyszłości tworzysz, tak się czujesz każdego dnia. Dopóki tej odpowiedzialności nie weźmiesz, będziesz niewolnikiem słów i opinii innych ludzi. Będziesz wierzył w coś, co jest wielką fikcją – że inni mogą mieć kontrolę nad Twoimi emocjami i że mogą na nie wpływać. Pomijam już fakt, że 95% tego, co ludzie mówią nawet nie jest ich opinią. Jeśli ktoś kieruje w Twoją stronę jakieś nieprzyjemne słowa, dużo bardziej prawdopodobne jest to, że po prostu chce celowo wywołać w Tobie negatywną reakcję emocjonalną. Jeśli Ty się na to zgadzasz, to dajesz im otwarte przyzwolenie na manipulowanie Tobą. Słowa są tylko narzędziami. Twoim celem jest moment w życiu, w którym bez względu na to, co ktoś powie o Tobie lub o ważnej dla Ciebie rzeczy czy osobie, Ty będziesz mógł wybrać, aby czuć się tak samo świetnie jak przed chwilą. To się nazywa wolność emocjonalna, w której to Ty świadomie decydujesz, jak chcesz myśleć i jak chcesz działać.”

Kiedy sami zaczniemy się doceniać, aprobata ze strony innych nie będzie już nam tak bardzo potrzebna. No i poczujemy się znacznie lepiej.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD