Nowe pokolenie na rynku pracy


(fot. Syda Productions)Masz przy sobie średnio trzy urządzenia elektroniczne, nie straszna ci praca na odległość, doskonale orientujesz się w nowinkach, bez trudu przychodzi ci obsługa najnowszych gadżetów oraz nie masz problemu z wykonywaniem wielu czynności naraz? Zdecydowanie należysz do pokolenia Z!

Eksperci rynku pracy informują, że na scenę zawodową wielkimi krokami wkracza nowa generacja, stawiająca wiele wyzwań przed pracodawcami. Pokolenie te tworzą osoby urodzone po 1990 roku, w czasach dynamicznego rozwoju Internetu, od samych początków otoczone nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi. To właśnie im kartkę papieru zastępuje klawiatura, a standardowa biblioteka zamieniana zostaje na książki online. Nie pamiętają świata pozbawionego elektroniki, nie wyobrażają sobie życia bez komputera, tableta czy telefonu.

Rzeczywistość dla nich nie ma granic, kontakty ze z przyjaciółmi z całego świata to codzienność. Wchodząc na rynek pracy stają przed problemem długotrwałego budowania kariery zawodowej. Nowoczesne podejście do rekrutacji nie stanowi tutaj problemu. Wysyłanie aplikacji z różnych stron świata, rozmowy rekrutacyjne przez Skype, czy też nowe metody pracy nie są żadną przeszkodą w zdobyciu zatrudnienia, stają się wręcz codziennością, a nowoczesne technologie stanowią nieodłączną część ich życia. Doskonale znają języki obce, sprawnie odnajdują wszelkiego rodzaju informacje w Internecie, dzięki czemu staja się odpowiednimi osobami do obejmowania stanowisk związanych z portalami społecznościowymi, czy nowoczesnymi technologiami.

Jednakże pokolenie to stanowią ludzie nastawieni na pracę indywidualna, co może okazać się problemem w realnej rzeczywistości, gdzie dużą wagę przywiązuje się do działań grupowych. Zety są to ludzie ceniący elastyczność, wolność, mobilność.

Nowoczesne przedsiębiorstwa mogą okazać się doskonałym miejscem pracy dla osób należących do pokolenia Z. Różnorodność, wyjście poza schematy, multikulturowe środowisko, eksperyment… Wśród starszych pokoleń budzić to może obawy, jednak czy nie jest okazją do zmiany podejścia pracodawców?

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD