Poranek kobiety sukcesu: kawa, herbata czy woda?


(fot. kobieta.onet.pl)

(fot. kobieta.onet.pl)

Bardzo ważnym elementem w porannym rytuale każdej z nas jest pobudzenie ciała do pracy za pomocą posiłku i czegoś energetyzującego do picia. Który jednak spośród najczęściej wybieranych przez nas napojów sprawdza się najlepiej w dostarczaniu szybkiego zastrzyku energii?

Kawa
Jej magiczne działanie poznał chyba każdy, kto musiał choć raz obudzić się na żądanie. Kawa wyróżnia się nie tylko charakterystycznym, mocnym smakiem, ale także wysoką zawartości kofeiny. Substancja ta pobudza układ nerwowy i korę mózgową w taki sposób, że po jej spożyciu stajemy się bardziej skoncentrowani i mniej zmęczeni. Ponadto podnosi lekko ciśnienie krwi i przyspiesza przemianę materii, co doprowadza do stanu ogólnego pobudzenia.

Kawa jednak mimo swoich zbawiennych właściwości może być szkodliwa w większych ilościach – niekorzystnie może działać na układ nerwowy, doprowadzając nas do stanu rozdrażnienia czy podenerwowania. Ponadto trzeba pamiętać, że daje ona tylko chwilowe poczucie ożywienia i nie zastąpimy nią tradycyjnych sposobów regeneracji, takich jak odpoczynek czy sen.

Herbata
Spośród wielu, także leczniczych czy kojących właściwości, herbata może mieć działanie pobudzające. W wielu rodzajach herbat, np. czarnej, zielonej czy białej, znajduje się spora dawka kofeiny. Ponadto herbata zawiera wiele ważnych antyoksydantów np. polifenoli, które polepszają krążenie krwi i czynności serca. Organizm funkcjonuje sprawniej, a więc sprawniej funkcjonuje nasz mózg.

Herbata ma więcej leczniczych zastosowań, co daje jej przewagę nad szkodliwą w dużych ilościach kawą. Z powodu zawartości kofeiny, również nie należy przesadzać z jej spożyciem.

Woda
Bez niej nasz organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Bez jedzenia człowiek może przeżyć kilka tygodni,  bez wody już tylko kilka dni. Składamy się w 80 procentach z wody, co więc lepiej może pobudzić pracę całego organizmu jak nie ona sama? To dzięki niej najlepiej regenerują się komórki i krew. Budzimy się zazwyczaj odwodnieni, więc dobrym sposobem na dobre funkcjonowanie jest uzupełnienie niedoboru wody w organizmie.

Nie możemy jednak liczyć na tak mocny, szybki efekt jak w przypadku zastrzyku kofeiny. Pijąc jednak wodę regularnie, poprawimy działanie ogólne całego organizmu,  a więc mniej będziemy odczuwać zmęczenie.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD