Czy powinniśmy słuchać muzyki podczas pracy?


(fot. banzaj.pl)

(fot. banzaj.pl)

Ulubiona playlista może być świetnym antydepresantem, dodatkiem do towarzyskiego spotkania, czy tłem wykonywania np. obowiązków domowych. Jednak czy sprawdza się ona w sytuacjach, gdy nasz mózg musi pracować na najwyższych obrotach?

W pracy, szczególnie umysłowej, bardzo ważna jest koncentracja. Istnieje wiele teorii na temat tego, czy muzyka bardziej pomaga, czy przeszkadza w nauce czy pracy. Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czasem dźwięki pomagają w skupieniu, a czasem ekstremalnie rozpraszają.

Według badań opublikowanych w Applied Cognitive Psychology ludzki mózg jest w stanie działać szybciej i sprawniej, jeśli pracuje w ciszy. Równocześnie istnieje teoria, że muzyka wprowadzić może w świetny nastrój, który często jest kluczowy, by dobrze wykonywać swoją pracę. Dlatego też, bardzo pomocne może być słuchanie swoich ulubionych piosenek nie w trakcie, ale przed wykonywaniem jakiegoś zadania.

Z kolei w Journal of the American Medical Association opublikowano badanie, które wskazywało na większą produktywność chirurgów, podczas gdy słuchali oni muzyki przy wykonywaniu zabiegów. Okazało się jednak, że odtwarzanie ich ulubionej playlisty często „redukowało ich czujność i zaburzało kontakty z personelem”.

Słuchanie muzyki podczas pracy i nauki wydaje się być zatem kwestią nie do końca oczywistą. To, jak odbieramy bodźce dźwiękowe jest dla każdego sprawą indywidualną, zależną od wielu różnych czynników. Może wynikać z charakteru wykonywanego zadania, ale równie dobrze, po prostu z naszych preferencji.

Źródło: ideas.time.com

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD