Polskie kobiety walczą o Breast Cancer Units


(fot. lekarzbezkolejki.info.pl)

(fot. lekarzbezkolejki.info.pl)

Dziewięć lat temu Parlament Europejski wydał rozporządzenie, że do 2016 roku w każdym z krajów Unii powstać mają Breast Cancer Units – miejsca skupione głównie na leczeniu raka piersi. Podczas gdy Niemcy maja około 200 takich ośrodków, w Polsce udało sie otworzyć tylko jeden. Co się stało?

Jak pisze „Wyborcza” skuteczność leczenia w jednostkach przystosowanych głównie do leczenia raka piersi jest o dziesięć procent wyższa, niż w państwowych szpitalach. Dlatego też kobiece organizacje, m.in. takie jak Polskie Amazonki, Kongres Kobiet, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wystosowały list do polskich władz, z prośbą o powrót do sprawy uporządkowania prawodawstwa w tym zakresie. Choc NFZ przygotowal projekt rozporządzenia odnośnie Breast Cancer Units, nie podjęto żadnych kroków, by ułatwić tworzenie takich oddziałów.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy rezygnację z owego rozporządzenia niedawną reformą onkologii, a głównie wprowadzeniem pakietu onkologicznego.

Za otwieraniem Breast Cancer Units opowiadają się także onkolodzy. Według nich, jeśli wszystkie kobiety z rakiem piersi miałyby mieć taki sam dostęp do leczenia, w Polsce powinno powstać ponad 70 takich osrodków. Wymaga to jednak pieniędzy i uporządkowania strony administracyjnej.

źródło: Wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD