Kariera – co oznacza dla ciebie?


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Słowo kariera dla każdego z nas ma inne znaczenie. Zdecydowana większość z nas słysząc to określenie zaczyna wyobrażać sobie drabinę, po której wspinamy się coraz to wyżej i wyżej, pokonując jej kolejne szczeble.

Termin kariera wywodzi się z języka francuskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza galop, szybki bieg. Podobne znaczenie ma on także w języku włoskim. Ludzie, którzy w ten sposób rozumieją karierę, największą wagę przywiązują do ambicji, ich siłą napędową jest potrzeba osiągnięcia czegoś.

Dla innych kariera to czerpanie satysfakcji z wykonywanej pracy. Dla takich osób liczy się rozwój osobisty, a priorytetem jest dla nich nie rywalizacja z innymi, lecz przekraczanie własnych granic.

Trzecia grupa to osoby, które postrzegają karierę jako pewnego rodzaju nośnik, dla nich najważniejsze jest to, że wykonywana praca przynosi efekt służący innym. Praca ma powodować, że człowiek staje się lepszym, bardziej uczciwym, odważnym, zaangażowanym.

Należy jednak pamiętać, że w dużym stopniu kariera zależy od nas samych, nikt nie zdefiniuje jej za ciebie, nawet najbardziej opiekuńczy pracodawca.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD