Pracoholizm chorobą XXI wieku


(fot. kariera.infopraca.pl)

(fot. kariera.infopraca.pl)

W czasach kryzysu i nieustannego wzrostu poziomu bezrobocia spędzanie wielu godzin w pracy, czy przynoszenie jej do domu nie jest niczym dziwnym, można nawet powiedzieć, że w pewnym momencie staję się czymś normalnym.

Jednak nadmierne poświęcanie się pracy może być pierwszym sygnałem pracoholizmu. Jest to stan, w którym osoba odczuwa nieustanny przymus wykonywania pracy, a także poświęcanie się czynnościom pośrednio z nią związanym. W przypadku, kiedy następuje oderwanie od wykonywanych zajęć, osoba zaczyna odczuwać dyskomfort, ponieważ jej dotychczasowa równowaga zostaje zaburzona.

Stan ten niesie za sobą wiele negatywnych skutków można wśród nich wymienić przemęczenie, bezsenność, napięcie, stres, zaburzenia pracy serca, problemy z kręgosłupem, omdlenia, rozdrażnienie, stany depresyjne, ataki paniki, nerwice oraz wiele, wiele innych. Skutki społeczne pracoholizmu to rozpad więzi rodzinnej, wzrost liczby rozwodów, co spowodowane jest brakiem czasu dla bliskich osób oraz zanikiem relacji przyjacielskich. W efekcie może to prowadzić do samotności.

Granica pomiędzy angażowaniem się w pracę, a pracoholizmem jest bardzo niewielka, należy zatem zachowywać umiar i nieustannie kontrolować naszą aktywność zawodową, ustalając sobie odpowiedni system pracy i wypoczynku.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD