Samoocena, czyli subiektywne spojrzenie na własną osobowość


(fot. selfhacked.com)

(fot. selfhacked.com)

Do prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest odpowiednie poczucie własnej wartości. Zaniżona samoocena powoduje obniżenie tego poczucia, natomiast zbyt wysoka może być kojarzona z arogancją.

Samoocena oddziałuje na nasze życie w każdej chwili. Nieważne, czy rozmyślamy nad tym, czy pomijamy ten temat, nie zwracając na niego uwagi i twierdząc, że nas takie rzeczy nie dotyczą.

Ludzie posiadający zbyt niską samoocenę postrzegają wszystkich innych jako lepszych od siebie. W stosunku do swojej osoby są bardzo krytyczni i mają wrażenie, że nie zasługują na zbyt wiele od życia. Z kolei ludzie cechujący się zbyt wysoką samooceną uważają, że są w stanie zrobić rzeczy, którym w rzeczywistości nie są w stanie sprostać. Są to osoby pewne siebie, ale jest to jedynie pewność pozorna.

Istotą wysokiej samooceny jest zaufanie do własnej osoby oraz przeświadczenie, że zasługujemy na wszystko co najlepsze. Szybki rozwój ekonomiczny oraz techniczny powoduje, że zmuszeni jesteśmy do nieustannego nadążania za zmianami, ażeby dokonywać świadomych wyborów i podejmować trafne decyzje potrzebujemy wysokiej samooceny. Jak mówi amerykański pisarz i autor książek o motywacji Maxwell Maltz – Niska samoocena jest jak jazda przez życie z zaciągniętym hamulcem ręcznym”.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD