Żegnaj szkoło, witajcie wakacje


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Koniec roku szkolnego to czas, kiedy razem z całą rodziną wyjeżdżamy na wakacyjne wojaże. Podróże kształcą, ale generują także dużo sytuacji, w których nasze dziecko i cała rodzina może zarazić się groźnymi wirusami i bakteriami. O czym pamiętać podczas letniego wyjazdu?

Nieproszeni towarzysze
Wakacje, ach wakacje! Dla dzieci to ponad dwa miesiące beztroskiej zabawy, podczas których rodzice nie mogą stracić czujności. Wyjazd na wspólny rodzinny wypoczynek może stać się doskonałą okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na… podstawowe zasady higieny – także poza domem. Co najczęściej może nam dać się we znaki podczas wakacyjnego wyjazdu? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju infekcje dróg oddechowych, takie jak przeziębienie czy grypa, ale i zakażenie przewodu pokarmowego, którego źródłem są zazwyczaj norowirusy. Najczęściej możemy złapać je poprzez kontakt z zarażoną osobą – drogą kropelkową, ale także poprzez różnego rodzaju powierzchnie, których dotykamy dłońmi.

Higiena na wakacjach
Aż 80% infekcji przenosi się na dłoniach[1]. Z tego względu, to właśnie na higienę rąk całej rodziny powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jak dowodzą badania, dokładne mycie dłoni przez przynajmniej 30 sekund zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia przewodu pokarmowego o 57% i o 51% w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych[2]! W przypadku mycia rąk, nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego produktu, np. mydła antybakteryjnego marki Dettol, które usuwa z dłoni 99,9% bakterii gromadzących się na naszych dłoniach – w tym E.coli i salmonelli oraz wirusa grypy.

Podczas letniego wyjazdu warto przestrzegać również kilku niezwykle ważnych, choć podstawowych zasad. To właśnie one zwiększą prawdopodobieństwo spędzenia bezstresowych i rodzinnych wakacji:

– Staraj się nie dotykać dłońmi okolic ust i oczu – zwróć także uwagę, żeby Twoje dziecko odruchowo nie trzymało rąk przy buzi. To najkrótsza droga dla zarazków.
– Myj dokładnie surowe owoce i warzywa – to właśnie na nich może znajdować się wiele niebezpiecznych bakterii!
– Unikaj niepotrzebnego dotykania różnego rodzaju powierzchni. To właśnie na klamkach czy poręczach i kasownikach w komunikacji zbiorowej, znajduje się wiele bakterii i wirusów zebranych z dłoni innych pasażerów.
– Nie pozwól swojemu maluchowi na głaskanie czy zabawę z nieznajomymi zwierzętami, które mogą być nosicielami groźnych chorób. Podczas wyjazdu szczególnie ważne jest także zapobieganie nawet najdrobniejszym zadrapaniom.
– Pij przegotowaną lub butelkowaną wodę. Pilnuj, aby Twoje dziecko nie dzieliło się butelką wody np. z kolegą czy koleżanką.
– Sprawdź wymagane i rekomendowane szczepienia – jeśli wybierasz się z rodziną w bardziej odległe rejony, sprawdź zalecenia dotyczące szczepień chroniących przed niebezpiecznymi chorobami. Pamiętaj, że niektóre szczepionki wymagają wczesnego lub kilkuetapowego podania!
– Pilnuj czystości rąk, nawet jeśli nie wyglądają na brudne – warto dokładnie myć dłonie mydłem antybakteryjnym, np. marki Dettol, zaraz po wejściu do domu lub hotelu. Nie zapomnij o tym również po wyjściu z toalety oraz przed piciem i jedzeniem.

[1] Raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2003 r.
[2] Bloomfield et al 2007. The effectiveness of hand hygiene procedures in reducing the risks of infections in home and community settings including handwashing and alcohol-based hand sanitizers. Association for Professionsals in Infection Control and Epidemiology. 07:S27-S64

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD