Już wkrótce nowe procedury wobec dłużników alimentacyjnych


prawo paragraf 300x200 Już wkrótce nowe procedury wobec dłużników alimentacyjnych

(fot. biznespodatki.pl)

Od 1 lipca wszyscy dłużnicy alimentacyjni znajdą się w rejestrach Biura Informacji Gospodarczej. Dostęp do tych informacji będą miały banki, telekomy, przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne.

Problem uchylania się od alimentów w Polsce to oszustwa na masową skalę. Według danych podanych przez BIG, dotychczas dotarło do nich 161 tysięcy informacji od gmin na temat dłużników alimentacyjnych. Łączna wartość długu przekroczyła tylko w 2015 roku 274 mln zł, a łącznie 4,3 mld zł. Ściągalność długów alimentacyjnych w Polsce jest bardzo niska – w 2014 r. wyniosła niecałe 14 proc. Centrum Praw Kobiet szacuje, że średnio udaje się odzyskać 16-17 procent należności.

Od początku lipca wszyscy uchylający się od płacenia alimentów trafią do wszystkich czterech oddziałów BIG-u. Ktokolwiek w tym systemie się znajdzie, może mieć problemy z wzięciem kredytu, pożyczki, kupowania na raty czy nawet podpisywaniem umów na telewizję kablową czy internet.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że procedura ta choć trochę pomoże w ściganiu osób zalegających ze świadczeniami na własne dzieci.

Źródło: biznes.pl

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD