O pielęgnacji cery wrażliwej


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Według najnowszych statystyk coraz więcej osób deklaruje, że ma wrażliwy typ skóry. Cera wrażliwa jest tak bardzo delikatna, że w dermatologii nazywa się ją fachowo cerą nadreaktywną. Naderaktywną, czyli taką, która bardzo szybko i intensywnie reaguje na różnego typu bodźce zewnętrzne. Najbardziej podatna na podrażnienia jest skóra twarzy, gdyż jest bardziej unaczyniona i szybciej ściera się z niej warstwa rogowa. Skóra wrażliwa może sprawiać wiele problemów. Ale nie musi! Odpowiednia pielęgnacja twarzy może sprawić, że nawet cera nadreaktywna będzie wyglądać zdrowo i promiennie.

Charakterystyka cery wrażliwej
Skórę wrażliwą najczęściej mają kobiety. Ich cera podatna jest na podrażnienia ze względu na zmiany hormonalne wywołane cyklem miesiączkowym, a także stanem emocjonalnym. Skóra wrażliwa często występuje u osób z jasną karnacją, a przyczyny jej występowania zależą w głównej mierze od genetyki. Jednak nie tylko dziedziczenie może spowodować, że mamy taki, a nie inny typ skóry. Cera nadreaktywna może mieć również charakter nabyty. Warunki życia codziennego, zmiany związane z klimatem, napięty i stresujący styl życia, przyjmowanie niektórych leków wpływających na układ naczyniowy, czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – to wszystko może sprawić, że na naszej twarzy pojawią się objawy typowe dla skóry wrażliwej.

W jaki sposób skóra staje się nadreaktywna? Wszystko przez uszkodzenie bariery naskórkowej, która prowadzi do wielu poważnych zmian w warstwie rogowej – intensywnego przenikania szkodliwych czynników, częstszego powstawania stanów zapalnych, powstawania reakcji alergicznych. Gdy warstwa skóry zostaje naruszona, wówczas pojawia się rumień, zaczerwienienie oraz inne objawy podrażnienia. Łatwo przenikające do skóry cząstki drażniące: kurz, toksyny, alergeny, mikroorganizmy, itp. wyzwalają nadwrażliwość skóry i wszystkie towarzyszące jej objawy.

Negatywny wpływ na skórę mogą mieć:
– dym tytoniowy,
– zanieczyszczenia środowiskowe (spaliny),
– używki,
– silne emocje, głównie stres,
– zioła (dziurawiec),
– promienie słoneczne,
– woski pszczele,
– konserwanty i inne substancje chemiczne,
– chłodne, ciepłe, suche powietrze,
– wysokie i niskie temperatury,
– i inne.

Pielęgnacja cery wrażliwej
Skóra wrażliwa jest kapryśna i wybredna – także, jeśli chodzi o wybór kosmetyków do jej pielęgnacji. Nietolerancja wielu preparatów myjących może być dużą niedogodnością. Dbając o cerę nadreaktywną warto wybrać jedną linię kosmetyków, stworzonych z myślą o tego rodzaju cerze, i jak najrzadziej ją zmieniać. Wiele polecanych przez dermatologów kosmetyków do skóry wrażliwej znajdziesz na stronie http://www.vichy.pl/. Tego typu produkty nie tylko nawilżają i odświeżają, ale także łagodzą i dają ukojenie. Nie ma w nich barwników ani substancji zapachowych w wysokich stężeniach, są więc łagodne i całkowicie bezpieczne dla skóry.

Warto także podkreślić, że nie zaleca się stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków jednocześnie, nawet jednej marki. Ponadto nie należy stosować środków z roztworem alkoholowym, kwasami owocowymi ani retinolem.

Skóra nadreaktywna potrzebuje częstego nawilżenia. Zatem krem do cery wrażliwej zaleca się stosować nawet kilka razy dziennie. Kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji powinny ponadto łagodzić podrażnienia, odżywiać, a także chronić przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych. Przy skórze wrażliwej bardzo ważna jest całoroczna jej ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, które może wywołać nieestetyczne przebarwienia.

Uzupełnieniem każdej pielęgnacji twarzy jest stosowanie maseczek nawilżających. Ta zasada dotyczy także cery wrażliwej. Jednak istnieją tu pewne ograniczenia. Dla tego rodzaju skóry nie nadają się maseczki typu peel-off ani te zastygające na twarzy – ich usuwanie może znacznie podrażnić skórę.

Demakijaż skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa nie lubi mydeł o odczynie zasadowym, dlatego też lepiej jest stosować preparaty o kwaśnym pH – płyny micelarne, toniki oraz mleczka. Dzięki min bariera hydrolipidowa skóry nie zostanie naruszona i nadal będzie doskonale spełniać swą funkcję ochronną. Do oczyszczania twarzy warto wybierać kosmetyki hipoalergiczne, które z pewnością nie wywołają uczulenia ani reakcji alergicznych. Polecane przez dermatologów środki do demakijażu skóry wrażliwej znajdziesz pod adresem: http://www.vichy.pl/produkty-nawilzajace/odzywcze-mleczko-do-demakijazu-purete-thermale/p14930.aspx.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD