Najlepsze organizacje – jak się uczą?


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Konkurencyjność współczesnych organizacji nie opiera się już na zasobach materialnych, to kapitał intelektualny oraz jego zdolności pozwalają kreować nowe pomysły, dzięki którym organizacja pokonuje konkurentów, których jak wiemy, jest niemało…

To zaangażowanie pracowników, ich kreatywność wpływa na  rozwój organizacji. Dziś firmy stoją przed wyzwaniem przeniesienia nauki indywidualnej na poziom organizacji.

Jak pisze Peter Senge, jeden z najbardziej znanych teoretyków organizacji uczącej się: „Dzięki uczeniu się możemy zrobić rzeczy, których wcześniej nie potrafiliśmy. Dzięki uczeniu się interpretujemy na nowo otaczający nas świat i naszą z nim relację”.

Organizacje oparte na poszerzaniu wiedzy stawiają więc większe wymagania pracownikom, którzy bezwzględnie muszą zrozumieć, iż dziś jedynym pewnym zjawiskiem są zmiany.

Oczywiście wymaga się od obu stron – to po stronie organizacji stoi motywowanie pracowników, stworzenie możliwości rozwoju, atmosfery współpracy, nie zapominając, iż proces ten musi być ciągły, świadomy oraz zaplanowany. Nie ma tutaj miejsca na krok w tył. Przedsiębiorstwa stawiają na przyszłość, wdrażanie innowacji, magazynowanie wiedzy, eksperymentowanie, uczenie na błędach, otwartość na otoczenie.

Przykład organizacji uczącej się to przede wszystkim kwestionowanie utartych schematów myślenia i rozpatrywania wielu możliwych scenariuszy.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD