Benefit – co kusi pracowników?


(fot. cbs-gisx.com)

(fot. cbs-gisx.com)

Świadczenia, którymi kuszą pracodawcy swoich pracowników wielu z nas nie mieszczą się w głowie. Rynek dodatkowych świadczeń rozwija się dynamicznie, za czym podążają firmy, dostosowując różnorodne pomysły dla zadowolenia swoich pracowników.

Benefity pracownicze są dziś niezbędnym elementem efektywnego motywowania, poza wynagrodzeniem. Przynoszą zatem korzyści pracodawcy, jak i pracownikowi. Paczki świąteczne, dofinansowanie wypoczynku to naprawdę jedne z niewielu, mało „wyskokowych” ofert.

Do najpopularniejszych świadczeń, według raportu Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 roku, należą: pakiety podstawowej opieki zdrowotnej, zajęcia sportowe, szkolenia, kursy zawodowe. Na świecie benefity są różnorodne, zależne od potrzeb pracowników, finansów firmy, poziomu rozwoju. Ciekawym przykładem w Wielkiej Brytanii są płatne urlopy na odnowę biologiczną, wizyta u fryzjera, operacje w gabinetach chirurgii plastycznej.

Natomiast Francja pochwalić się może bezpłatnym urlopem, po przepracowaniu 24 miesięcy w przedsiębiorstwie, który służy rozpoczęciu własnego biznesu.

Pomysłowością wykazuje się również Japonia, która oferuje urlop złamanego serca, tłumacząc, iż pracownik potrzebuje czasu by się wypłakać oraz dojść do równowagi psychicznej.

Jak widzimy pracodawcom udaje się dążyć do rozwoju, walcząc z konkurencją oraz wykazując się niezbędną w biznesie kreatywnością poprzez dbanie o zasoby ludzkie.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD