Dlaczego warto mieć psa?


(fot. Szakal)

(fot. Szakal)

Pies. Potomek wilka. Najlepszy przyjaciel człowieka. Dziś znany w wielu rasowych odsłonach, mieszankach. Mały, duży, kudłaty, a nawet i bez sierści. Ale czy tak naprawdę wygląd ma jakiekolwiek znaczenie? Wielu ludzi nawet nie ma świadomości ile tak naprawdę jest w stanie zaoferować człowiekowi małe, psie serducho.

Pies należy do bardzo inteligentnych zwierząt. Niesamowity jest fakt, że psiaki tak samo jak i ludzie, posiadają cechy charakteru czy też zmiany nastroju. Potrafią idealnie dostosować się do „swojego człowieka”. Wiedzą kiedy mogą pocieszyć, kładąc głowę na kolanie bądź polizać po dłoni. Kiedy czują, że człowiek potrzebuje samotności, usuwają się w kąt nasłuchując czujnie i czekając na sygnał.

Kiedy dokładnie zaczęła się niesamowita przyjaźń człowieka i psa? Naukowcy z Cornell University odkryli, że pierwsze relacje, które połączyły te dwie istoty, sięgają nawet do trzydziestu tysięcy lat wstecz. A wszystko to za sprawą polowania. Kiedy nasz ludzki przodek wyruszał by zdobyć pokarm dla swojej rodziny, często napotykał na swojej drodze wilki, które z czasem się oswoiły. Zwierzęta biegły za ofiarą dotąd dopóki ta nie opadła ze zmęczenia. Wówczas to inicjatywę przejmował człowiek. W ten sposób nawiązywała się więź i współpraca i tak zostało do dziś. Pies pełni funkcję przyjaciela, opiekuna i stróża. Jest niezastąpionym pomocnikiem w różnych dziedzinach życia, gdyż posiada niesamowite wrodzone zdolności. Ten zwierzak pozytywnie wpływa na ludzką psychikę, jest ukojeniem podczas samotnych, depresyjnych wieczorów. Motywuje do wyjścia nawet w deszczowe dni przez co i my jesteśmy zdrowsi.

Naukowcy potwierdzają, że dzieci, które od najmłodszych lat mają do czynienia ze swoimi pupilami, znacznie łatwiej nawiązują kontakty interpersonalne z rówieśnikami. Mało tego ludzie, którzy na co dzień przebywają z psem, zupełnie inaczej zachowują się także w stosunku do innych osób. Są przyjacielscy, mniej spięci i bardziej chętni do pomocy. Te wszystkie procesy i zachowania stały się podstawą do opracowania przez naukowców tak zwanej dogoterapii, czyli terapii z udziałem psa.

Warto jednak dodać, że to uczuciowe zwierzę jest przeznaczone tylko dla odpowiedzialnych ludzi. Pies tak samo jak i człowiek czuje ból i odrzucenie. To nie jest zabawka, która szybko się znudzi, po czym można odrzucić ją w kąt. Piękna na początku puchata kuleczka, z czasem staje się dorosłym psem, towarzyszem na wiele lat życia. Dlatego przed podjęciem decyzji o wychowaniu psa, należy najpierw poważnie się zastanowić czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiedni byt i miejsce w rodzinie.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD