Piramida sukcesu


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Kompleksowo przedstawia ideę żywienia, której realizacja daje szansę na zdrowe i długie życie oraz zachowanie sprawności fizycznej i intelektualnej na długie lata. Tytułowa „Piramida sukcesu” jest skierowana do osób chcących prowadzić zdrowy tryb życia i chcących zachować swą wieczną młodość.

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej ustalona i formalnie propagowana przez Instytut Żywności i Żywienia graficznie, w najprostszy sposób przedstawia proporcje produktów spożywczych, które są niezbędne w codziennej diecie człowieka.

W popularnej piramidzie obowiązuje zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu znajduje się u dołu piramidy. Pierwsze propozycje piramidy opracowano już 30 lat temu, dzięki rozwojowi wiedzy o zdrowym żywieniu, piramida ulegała modyfikacjom.

Według  wersji piramidy żywieniowej opracowanej przez naukowców ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda w USA pod kierunkiem prof. Waltera Willetta, ruch został uznany za nieodzowny element łączący się ze zdrowiem i dlatego znalazł się u podstawy piramidy. Ponadto w tej piramidzie niektóre produkty znalazły się na zupełnie innym miejscu. Te, które były u jej podstawy, zostały przesunięte na szczyt i odwrotnie.

Poziom kolejny to produkty z pełnego ziarna w większości posiłków oraz tłuszcze roślinne – oliwa, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy i inne tłuszcze roślinne

Poziom 3 to warzywa  i owoce, poziom 4 to orzechy i rośliny strączkowe, na kolejnym poziomie znalazły się produkty mleczne, zaś na ostatnim miejscu piramidy znalazły się: czerwone mięso, makrony, ryż, białe pieczywo.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD