Świeża żywność


(fot. onlinechic.com)

(fot. onlinechic.com)

Świeża żywność jest nie tylko smaczniejsza od tej, która była przechowywana na półkach w sklepie przez kilka tygodni, ale także bardziej wartościowa. Świeże artykuły nietrudno rozpoznać – wystarczy kilka wskazówek.

Świeża sałata musi być jasnozielona, bez brązowych brzegów i zgniły liści. Karczochy powinny mieć gruby puszek na liściach, zaś bakłażany ciemne z wyraźnym połyskiem. Wszystkie gatunki grzybów powinny być twarde i suche. Nie należy kupować grzybów pakowanych w woreczki plastikowe! Owoce pestkowe powinny być twarde i jędrne, ale miękkie w dotyku, o skórce jasnej, bez uszkodzeń niepomarszczone. Dojrzałe figi zawsze są pokryte meszkiem, mango powinno być pokryte meszkiem i mieć delikatny zapach – jeśli skóra jest zielona mango nie jest jeszcze dojrzałe. Melony należy wybierać twarde i jędrne, bez nacięć, zadrapań. Ananas musi być twardy, pachnący, a jego liście powinny dać się łatwo oderwać.

Dzięki tym wskazówkom będziesz już świadomie wybierać świeżą żywność. Pamiętaj, że twoja droga do zgrabnej sylwetki i zdrowego ciała zaczyna się już w sklepie. Kupuj świadomie!

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD