Melisa – zioło nie tylko na uspokojenie


(fot. fotocommunity.de)

(fot. fotocommunity.de)

Melisa lekarska, to dobrze znane zioło, stosowane jako lek uspokajający. Mało kto wie, że oprócz tych właściwości, posiada także właściwości rozkurczające, dlatego jest pomocna w dolegliwościach przewodu pokarmowego takich jak: bóle miesiączkowe, zaparcia, niestrawność, wzdęcia.

Rośnie dziko w Afryce Północnej (Maroko, Tunezja, Madera, Wyspy Kanaryjskie), Europie Południowej i w Azji (Azja Zachodnia i Środkowa, Kaukaz, Pakistan), rozprzestrzenia się także gdzieniegdzie poza tymi obszarami. Obecnie jest znana i uprawiana na całym świecie, również w Polsce.

Działanie melisy jest na tyle silne, że potrafi zastąpić lub znacznie zmniejszyć dawki leków syntetycznych przyjmowanych na co dzień w różnych dolegliwościach. Melisa ma zastosowanie w w przewlekłych i słabo nasilonych nieżytach żołądka. Mało kto wie, że melisa ma również łagodne działanie przeciwskurczowe, wiatropędne i żółciopędne. Ponadto garbniki i kwas rozmarynowy działają przeciwwirusowo, flawonoidy i fenolokwasy działają antyoksydacyjne, cytral – immunostymulująco.

Coraz bardziej powszechne jest stosowanie melisy w kuchni. Świeżo rozdrobnioną melisą można przyprawiać właściwie wszystko. Melisa pachnie korzennie, smakuje cytrynowo-korzennie. Melisę można uprawiać w ogrodzie, jeśli jednak jesteśmy posiadaczami małych miejskich balkonów, możemy uprawiać to zdrowe zioło w doniczce. Roślina lubi światło i wymaga min 5 godzin światła słonecznego, lub 14 godzin sztucznego na dobę. Bardzo ważne jest, by zrywać białe kwiaty podczas gdy roślina kwitnie, wtedy będzie dłużej rosnąć. Jeśli nie macie możliwości skorzystania z dobrodziejstw natury, można zakupić w aptekach suplementy diety na bazie melisy, jednak pamiętać trzeba, że suplementy posiadają wiele innych składników niekoniecznie pochodzenia naturalnego.

Na chłodne wieczory dobrze jest mieć w kuchni gotową nalewkę z melisy.

A oto przepis:
– 150 g liści świeżej melisy
– 1/4 laski cynamonu
– 250 ml wody
– 250 g cukru
– 0,5 l spirytusu 60%
– sok z 1 cytryny

Melisę i cynamon zaparzyć w garnku pod przykryciem, następnie ostudzić i przefiltrować. Ze szklanki wody i cukru sporządzić syrop, odszumować i dodać sok z cytryny. Do czystego słoja wlewamy napar ziołowy, syrop cytrynowy i spirytus. Dobrze zakręcony słoik odstawiamy na minimum dwa tygodnie. Po tym czasie rozlewamy do butelek.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD