Ortoreksja – śmiertelnie zdrowa dieta


(fot. dziennik.pl)

(fot. dziennik.pl)

Nie trudno zauważyć, że coraz modniejsze staje się zdrowe odżywianie, stosowanie różnorodnych diety, eliminacje niezdrowej żywności z naszych posiłków. Czy może stać się to niebezpieczne? Okazuje się, że tak. Jedną z konsekwencji prowadzenia nadmiernie zdrowego stylu życia jest ortoreksja.

Naczelna zasada osób cierpiących na wspomnianą chorobę to „bycie zdrowym”. Na początku ortorektyk usuwa z jadłospisu słodycze, tłuste i kaloryczne rzeczy. Jednak jak brzmi pewne przysłowie „apetyt rośnie w miarę jedzenia” – sprawdza się to i w tym przypadku. Z czasem taka osoba prawie we wszystkich produktach widzi toksyny, które mogą zagrozić jej zdrowiu. Eliminuje coraz nowe, często wartościowe produkty, bez których organizm nie funkcjonuje tak jak powinien. Zaczyna brakować mu potrzebnych witamin i minerałów co prowadzi do tragicznych skutków.

Ortoreksja podobnie jak anoreksja czy bulimia ma podłoże psychiczne. Badania wykazały, że w Polsce najczęściej chorują na nią kobiety. Nawet 40% Polek może mieć obsesję na punkcie zdrowego odżywiania. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że w takim przypadku należy udać się do specjalisty i nie lekceważyć nawet najmniejszych objawów. Ortoreksja, jak każda choroba, może doprowadzić do śmierci. Nie dajmy się zwariować panującej modzie i jedzmy „z głową”.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD