Krew pępowinowa – ratunek życia


(fot. edziecko.pl)

(fot. edziecko.pl)

Krew pępowinowa to najcenniejsza krew jaką może dać nam matka. Dlaczego? Bo zawiera wartościowe komórki macierzyste. Lekarze namawiają młode mamy, by pobierać ją w trakcie porodu. Dzięki niej nie trzeba będzie się martwić o zdrowie twojego dziecka i jego rodziny.

Jak to działa?
Z komórek macierzystych zawartych w krwi pępowinowej powstaje dowolna komórka organizmu. Gdy w przyszłości nasze dziecko lub członek z jego rodziny zachoruje, powstała komórka macierzysta zastępuje tę zaatakowaną przez chorobę. To jest ratunek między innymi dla osób cierpiących na białaczkę, raka piersi, anemię.

Jak taki zabieg wygląda?
Krew pobiera się z pępowiny podczas cesarskiego cięcia, albo w momencie odcięcia jej przy porodzie naturalnym. Decyzję o uzyskaniu takiej krwi rodzice podejmują w drugim, bądź trzecim trymestrze ciąży.

Przechowywanie
Możemy oddać ją do specjalnego banku, gdzie utrzymana w odpowiednich warunkach (w ciekłym azocie w temp. -190 stopni) może zostać wykorzystana w każdym momencie. Koszt takiego przechowywania wynosi 500 zł. rocznie. Samo pobranie kosztuje ok. 2 tysięcy. Co więcej, można oddać taką krew na pożytek innych i wtedy nie płaci się za jej utrzymanie.

Kwota jaką trzeba zapłacić za całokształt procesu na pewno nie jest tak cenna jak zdrowie naszego dziecka. Warto się zabezpieczyć, by nie obawiać się o życie i zdrowie najbliższych.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD