Jakie braki zębowe można zastąpić implantami?


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Utrata zęba, czy to z powodu urazów i uszkodzeń mechanicznych, czy będąca skutkiem próchnicy lub innej choroby jamy ustnej, wiąże się z dyskomfortem i jest frustrującym czynnikiem psychicznym.

Braki w uzębieniu nie tylko odbierają pewność siebie i psują całą estetykę uśmiechu, ale również w niekorzystny sposób wpływają na ogólny stan zdrowia oraz pogarszają funkcjonalność jamy ustnej. Rozwiązaniem wszystkich problemów wynikających z braków w uzębieniu jest możliwość zastosowania nowoczesnych, trwałych implantów zębowych.

Dla stomatologów odpowiedź na pytanie, dlaczego tracimy nasze zęby, nie jest żadną tajemnicą. Lekarze potwierdzają, że za uszkodzenia i utraty zębów najczęściej odpowiada próchnica, zajmująca niechlubne pierwsze miejsce wśród czynników odpowiadających za konieczność usuwania zębów. Kolejną z przyczyn są choroby dziąseł. Schorzenia przyzębia prowadzą do rozchwiania zęba, a w rezultacie – do jego utraty. Urazy zębów są trzecią, po próchnicy i chorobach przyzębia, najczęstszą przyczyną utraty zębów.

Czym są implanty stomatologiczne i jakie mają zastosowanie w uzupełnianiu braków zębowych?
Na szczęście, współczesna stomatologia zna skuteczne rozwiązanie na problemy związane z brakami jednego lub kilku zębów, a nawet całkowitym bezzębiem. Implantami zębowymi nazywamy sztuczne, kształtem przypominające śruby wszczepy (najczęściej wykonane z tytanu) zastępujące korzeń brakującego zęba. Implanty umieszczane są bezpośrednio w kości szczęki i to właśnie tam schowana jest zdecydowanie większa część implantu, podczas gdy tylko jego górna część widoczna jest w dziąśle. Na wystającą część nakładany jest filar protetyczny (tzw. abutment), stanowiący podstawę dla uzupełnienia protetycznego w postaci korony, mostu lub protezy.

Implanty stomatologiczne znajdują uniwersalne zastosowanie w nowoczesnej stomatologii. Mogą zastąpić wszystkie braki zębowe – sprawdzą się zarówno jako uzupełnienie pojedynczego zęba, jak i w przypadku braku dwóch lub więcej sąsiadujących zębów. Ponadto stanowią skuteczną metodę leczenia bezzębia całkowitego.

Implanty zębowe mogą być stosowane w przypadku uzupełnień pojedynczych zębów zarówno w przestrzeni pomiędzy nimi, jak i wówczas, gdy brakuje ostatniego zęba w łuku zębowym. Pojedyncze braki stanowią najkorzystniejszą sytuację w jamie ustnej do przeprowadzenia zabiegu implantologicznego. Implanty stomatologiczne nie tylko nie ingerują w sąsiednie zęby, ale również poprawiają ich kondycję, zmniejszając obciążenie i zapobiegając zanikowi tkanki kostnej. Implanty zębowe mogą być stosowane jako uzupełnienie zębów utraconych zarówno w wyniku uszkodzeń mechanicznych i urazów, jak i braków w uzębieniu będących skutkiem przebytych chorób jamy ustnej. W niektórych przypadkach wszczepienie implanta może nastąpić natychmiast po przeprowadzeniu ekstrakcji zęba, dzięki czemu redukcji ulega ilość zabiegów, a tym samym – czas rekonwalescencji.

W przypadku braku dwóch i więcej sąsiadujących zębów najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wszczepienie dwóch implantów, na których następnie mocuje się korony. Implanty stomatologiczne sprawdzają się zarówno w przypadku braków w przednim, jak i w bocznym uzębieniu. Nie ma konieczności mocowania tylu implantów, ile zębów brakuje. Przykładowo – możliwe jest uzupełnienie braku trzech czy czterech sąsiadujących ze sobą zębów przy wszczepieniu dwóch implantów, stanowiących podstawę mostu protetycznego składającego się już z trzech lub czterech koron. Takie rozwiązanie znacząco pozwala zmniejszyć koszty związane z odbudową uzębienia.

Implanty stomatologiczne stanowią skuteczne rozwiązanie problemu całkowitego bezzębia. Najprostszym i najskuteczniejszym wyjściem jest tradycyjna proteza mocowana na implantach. Wówczas w żuchwie umieszcza się minimum dwa, a w szczęście – cztery implanty, a następnie nakłada na nie specjalne łączniki, które umożliwiają stabilne zamocowanie protezy. Stomatolodzy proponują swoim pacjentom również odbudowę bezzębia za pomocą mostów na implantach, jednak to rozwiązanie jest znacznie droższe niż mocowana na implantach proteza.

1 Komentarz

  1. Kazik pisze:

    no lepiej chyba dbac o zęby tak zeby nie trzeba było wstawiac sztucznych?

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD