Top 5 najbogatszych kobiet świata – jaki jest ich sekret?


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Nie brakuje zestawień zatytułowanych „Najbogatsi ludzie świata”, ale nie trudno zauważyć, że są na nich głównie mężczyźni. A kim są najbogatsze kobiety na świecie?

Choć najbogatszy człowiek świata jest mężczyzną, kobiety trzymają w swoich rękach całkiem pokaźny kawałek światowej fortuny. Część z nich zgromadziła swoje majątki od zera, część odziedziczyła i pomnożyła, ale jedno je łączy – żadna z pań w tym rankingu nie leży do góry brzuchem, trwoniąc miliony. A jeśli już trwoni, to na działalność charytatywną.

Korzystając z danych opublikowanych w Newsweeku, stworzyłyśmy zestawienie, które zawiera w sobie najbogatsze kobiety świata z pięciu kontynentów – dla ciekawszego przekroju miliarderek.

Ameryka Północna i Południowa – Christy Walton – majątek ok. 41 mld dolarów

Należy do jednej z najbogatszych rodzin świata – dziedziców Sama Waltona, twórcy sieci sklepów Wal-Mart. W 2005 roku przejęła majątek po tragicznie zmarłym mężu i od tamtego czasu zdołała go nie tylko utrzymać, ale i też podwoić! Razem z pozostałymi członkami rodziny przeznaczyła ponad 2 mld dolarów na działanie Walton Family Fundation, która zajmuje się m.in. wspieraniem działań na rzecz edukacji i środowiska.

Europa – Liliane Bettencourt – majątek ok. 41 mld dolarów

Córka założyciela legendarnej już marki L’Oreal może o sobie powiedzieć, że wiele lat ciężko pracowała na swój sukces. Bo choć wyszła za mąż za udziałowca firmy, a w 1957 roku odziedziczyła 28% jej udziałów, to wcześniej od 15 roku życia pracowała m.in. jako pakowaczka, mieszała też kremy i naklejała etykiety. Pod jej zarządem L’Oreal wzbogacił się o marki takie jak np. Lancome. Choć od lat jest na emeryturze, a firmą zarządzają jej dzieci i wnuki, to wciąż jest najbogatszą Francuzką, Europejką i kobietą na świecie.

Australia – Gina Rinehart – majątek ok. 15 mld dolarów

Może nie do końca stworzyła podwaliny dla swojego majątku, ale od kiedy w wieku 38 lat przejęła firmę ojca zajmującą się wydobywaniem rudy żelaza, została ogłoszona „królową światowego handlu” tym surowcem. Ponadto jest właścicielką jednej z największych sieci telewizyjnych w Australii i inwestuje w media. Historia tej 60-letniej miliarderki ma jednak również ciemną stronę, ponieważ fortuna stanęła miedzy nią a jej własnymi dziećmi, z którymi pozostaje od lat w konflikcie.

Azja – Yang Huiyan – majątek ok. 7 mld dolarów

Yang ma zaledwie 33 lata, a już zarządza jednym z większych przedsiębiorstw w Chinach – firmą developerską Country Garden. W 2007 roku otrzymała od ojca 70% udziałów, wartych ponad 16 miliardów dolarów. Niestety, kryzys gospodarczy mocno odbił się na korporacji, którą zarządza Huiyan, ale to jedynie dało okazję młodej wiceprezesce do wykazania się i udowodnienia, że jej młody wiek nie jest w niczym przeszkodą. W 2014 roku zwiększyła wartość firmy o 410 milionów i systematycznie działa by odbudować dawną fortunę ojca.

Afryka – Folorunsho Alakija – majątek ok. 2 mld dolarów

Najbogatsza kobieta Afryki jest jednocześnie chyba najbardziej barwną i imponującą postacią w tym zestawieniu – chociażby dlatego, że do fortuny doszła zupełnie samodzielnie. Pochodzi ona z dość bogatej, ale tradycyjnej nigeryjskiej rodziny i swoją karierę zawodową zaczynała jako… sekretarka w banku. Postanowiła jednak zająć się modą i w tym celu wyjechała na studia projektowania ubiorów do Wielkiej Brytanii, a po powrocie założyła markę Supreme Stitches skierowaną do eleganckiej klienteli, która do dziś przynosi jej sporo dochodu. Jednak głównym źródłem milionów na koncie Alakiji jest ropa naftowa – posiada ona 60% udziałów w OML 127, najbardziej płodnym bloku naftowym w Nigerii. Swoim bogactwem dzieli się z wdowami i sierotami, przez organizację filantropijną Roses of Sharon.

W zestawieniu najbogatszych ludzi świata brak Polaków i Polek, ale wciąż możemy spróbować poczuć się jak bogacze, fundując sobie chociażby egzotyczne wakacje. Sprzyja temu to, co inwestorom przeszkadza – echa kryzysu gospodarczego, które możemy zaobserwować chociażby w stale spadających cenach zagranicznych wycieczek. Lato to zresztą bardzo dobry moment na zafundowanie sobie odrobiny luksusu. Możemy teraz polować na wakacje last minute i już następnego dnia wyjechać na urlop pod palmami. A jeśli nie mamy pieniędzy na wyjazd z dnia na dzień? Zawsze możemy wziąć szybką pożyczkę np. na http://kobietazkasa.pl/ i oddać ją przy okazji następnej wypłaty.

Bo czyż nie warto zafundować sobie wakacyjnego luksusu a’la najbogatsze kobiety na świecie?

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD