Syndrom TOFI – czy masz się czego obawiać?


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Uważasz, że osiągając swoją wymarzoną wagę, twoja walka o szczupłą sylwetkę dobiegła końca? Nic bardziej mylnego! Osoby cieszące się zgrabną figurą również mogą chorować na otyłość. Jak to możliwe?

Okazuje się, że satysfakcjonujący wskaźnik wagi to nie wszystko. Możliwe, że masz do czynienia z syndromem TOFI, czyli thin outside – fat inside, co w wolnym tłumaczeniu oznacza szczupły z zewnątrz, otyły w środku. Mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia tego zjawiska, pomimo tego, że jest to coraz częstszy temat dyskusji. Czym więc charakteryzuje się  tajemniczy syndrom TOFI? Tym, że nawet z pozoru szczupłe osoby mogą mieć zmagazynowaną tkankę tłuszczową między narządami bądź mięśniami. Jest to choroba metaboliczna, gdyż osoba zmagająca się z tym zaburzeniem zbiera tkankę tłuszczową przede wszystkim w jamie brzusznej, natomiast cechuje ją mała ilość tkanki podskórnej.

Jak rozpoznać syndrom TOFI?
Specjaliści wyjaśniają, że z syndromem TOFI mamy do czynienia, gdy zawartość tłuszczu u mężczyzn wynosi ponad 20-25%, a u kobiet powyżej 30-37%. Dlatego tak istotne jest, aby regularnie co roku wykonywać badania oznaczające poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz HDL, trójglicerydów, glukozy i insuliny. Ich wyniki pozwolą Ci stwierdzić czy w środku twojego ciała dzieje się coś niepokojącego. Dodatkowo, najnowsze metody diagnozy, polegające na skanie tkanki tłuszczowej podskórnej i brzusznej, tym samym automatycznemu wyliczeniu masy i objętości tkanki tłuszczowej również dadzą ci jasny obraz twojego stanu zdrowia.

Bądź świadomy
Czynnikiem działającym na korzyść syndromu TOFI, jest nieświadomość jego istnienia. Często osoby o zgrabnej sylwetce nie interesują się swoim stanem zdrowia, bo nic nie wzbudza ich podejrzeń. Dlatego też, wykrycie tego schorzenia jest niezmiernie trudne, a osoby zmagające się z tym problemem ciężko jest przekonać do zmiany niezdrowych nawyków. Należy jednak pamiętać, że otyłość wewnętrzna przyczynia się do wystąpienia np. chorób układu krążenia, bądź cukrzycy typu 2.

Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie syndromu TOFI jest utrzymanie prawidłowego bilansu  energetycznego, któremu towarzyszyć będzie regularna aktywność fizyczna. Nieregularne posiłki, drastyczne diety i brak ćwiczeń może doprowadzić do tego, że również ty znajdziesz się w grupie osób otyłych metabolicznie. Zbilansowana dieta, dostarczająca twojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania, jest kluczem do sukcesu. Tutaj sprawdzisz nowoczesną, zbilansowaną dietę, która zapewni równowagę twojego organizmu.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD