Wino: białe czy czerwone?


wine 855166 960 720 300x200 Wino: białe czy czerwone?

(fot. pixabay.com)

Każda osoba zapytana o to, jaki napój alkoholowy wydaje się dla nas najzdrowszy odpowie – wino. Jednak czy faktycznie każdy rodzaj wina jest dla nas tak samo zdrowy i niskokaloryczny? 

Na wino składa się ponad 100 różnych składników, z czego głównym z nich jest woda (aż 90%). Do ważniejszych należy również alkohol etylowy, którego w zależności od wybranego rodzaju jest od 9 do 18%.

Czerwone wino powstaje z czerwonych winogron, zwanych nawet czarnymi. Przyjmuje różne kolory np.: purpurowy, rubinowy, ceglasty, wiśniowy, czarnoczerwony. Przeważnie mówi się, że ten rodzaj wina jest dla nas znacznie cięższy, głównie ze względu na bardziej wyrazisty i intensywny smak. Czerwone wino wywiera korzystny wpływ na układ krwionośny i serce, a dodatkowo chroni przed miażdżycą i zawałem serca. W czerwonym winie jest dziesięć razy więcej antyoksydantów niż w białym (!). Z reguły ten rodzaj win bardziej pasuje do potraw cięższych, wytrawnych, dlatego bez obaw może gościć na stole każdego z nas.

Białe wino produkowane jest w wyniku fermentacji alkoholowej bezbarwnego miąższu winogron o jasnej, bądź ciemnej skórce, w taki sposób, aby otrzymać żółtą barwę i klarowność końcowego produktu. Ten rodzaj wina istnieje na świecie już około 2500 lat. Najbardziej popularne szczepy tego wina to: chardonnay, sauvignon, riesling. Jeśli chodzi o udział białego wina w spożywaniu wina w wybranych krajach to najwyższy jest on w Australii i Czechach, kolejno w Nowej Zelandii i Luksemburgu. Zadziwia mnie fakt, że w czołówce nie występują Włochy, Grecja czy Hiszpania, z którymi najczęściej kojarzy się opisywany przeze mnie trunek.

Parę mitów na temat wina:
– Im wino jest starsze, tym jest smaczniejsze – niestety około 3/4 z tego co trafia na polski rynek to wina, które powinny zostać otwarte w jak najkrótszym czasie od momentu zakorkowania, po dłuższym czasie tracą swoje właściwości i świeżość. Aby trafić na wina długodystansowe trzeba troszkę dłużej poszperać w nazwach i mieć większe rozeznanie w tym temacie – najlepiej posłuchać specjalistów.
– Wina powinno się podawać w temperaturze pokojowej – wino powinno podawać się w temperaturze nie wyższej niż 16 stopni, więc jeśli nikt z nas nie lubi mieć w pokoju Antarktydy to zachęcam do wcześniejszego przechowania wina w lodówce (bądź przy obecnych temperaturach na balkonie).
– Korek jest dużo lepszy niż zakrętka – BŁĄD. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od rodzaju wina, a nie od tego w jaki sposób to wino zostało zamknięte przez producenta. Używanie korkociągu dla jednych jest zmorą, a dla innych wykwitną częścią picia wina, jednak musimy pamiętać, że jest to po prostu estetyczne spojrzenie na konsumpcję wina, a nie czynnik wpływający na jego smak.

Każdy z nas ma swoje własne upodobania, oraz kubki smakowe, toteż wybór miedzy czerwonym, a białym winem pozostawiam wam. Warto mieć na uwadze, że pierwsze z nich jest dla nas dużo zdrowsze, ale z drugiej strony nie zaszkodzi od czasu do czasu napić się zarówno jednego, jak i drugiego.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD