Kosmetyki wegańskie


necklace 518268 960 720 300x200 Kosmetyki wegańskie

(fot. pixabay.com)

Weganizm to pojęcie, które kojarzy nam się przede wszystkim z sposobem odżywiania. Weganizm wyklucza z codziennej diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Jednak weganie nie tylko zmieniają nawyki żywieniowe, ale także kupują wegańskie kosmetyki.

Kosmetyki wegańskie zawierają w swoim składzie cenne substancje pochodzenia roślinnego, takie jak znana ze swych dobroczynnych właściwości oliwa z oliwek, czy gliceryna roślinna, które przede wszystkim doskonale nawilżają skórę, a także działają łagodząco na ewentualne jej podrażnienia. W produktach wegańskich znajdziemy również bogactwo różnego rodzaju roślin, owoców i warzyw, w związku z czym wiele cennych witamin i składników mineralnych. W wielu kosmetykach możemy znaleźć również glinki mineralne: szare, zielone, białe, czerwone, które w naturalny sposób poprawiają kondycję naszej skóry. Kosmetyki dla wegan zwykle posiadają certyfikaty, np. Certyfikat Wegetarian i Wegan, które gwarantują, że w procesie produkcji nie wykorzystywano składników pochodzenia zwierzęcego.

W ostatnim czasie możemy obserwować większe zainteresowanie produktami wegańskimi. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na składy kosmetyków, a także dodatkowe symbole znajdujące się na etykiecie nadawane przez różnego rodzaju organizacje, m.in. takie jak The Vegan Society. Istotną kwestią w przypadku kosmetyków wegańskich jest również to, czy produkty bądź półprodukty nie były testowane na zwierzętach. Z badania zrealizowanego na zlecenie marki CD wynika, że ponad połowa Polek (57,7%) przy wyborze produktów określonej firmy zwraca uwagę na to, czy producent angażuje się w działania przeciw testom na zwierzętach.

Przechodząc na weganizm należy sobie też zdawać sprawę, że odrzucamy w ten sposób niektóre składniki, które odgrywają dużą rolę dla naszych włosów, skóry i paznokci.

Są to m.in:
– Keratin (Keratyna): pozyskiwana ze zwierzęcej sierści, kopyt, rogów, czy pazurów. Najczęściej zawierają ją szampony.
– Lanolin (Lanolina): naturalny, oczyszczony wosk, pozyskiwany z owczej wełny i wykorzystywany w kremach nawilżających oraz szamponach.
– Collagen (Kolagen): głównie pochodzi ze skóry zwierzęcej i kurzych łapek. Stanowi podstawowe białko tkanki łącznej. Jest silnie alergizujący. Składnik wielu kosmetyków, nadaje ciału jędrności oraz nawilżenia.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD