RIRI, czyli Rolls Royce wśród suwaków


(fot. materiały prasowe)

Najwyższej jakości odzież to nie tylko to, co widoczne dla oka. To także detal. Każdy element w luksusowych markach powinien być równie niezawodny i doskonały jak cała reszta. Nawet tak drobny szczegół jak suwak odgrywa rolę nie do przecenienia. A w dziedzinie suwaków niekwestionowanym mistrzem jest z pewnością firma RIRI, która właśnie obchodziła 80. rocznicę istnienia.

Nazwa RIRI pochodzi od dwóch pierwszych liter niemieckich słów „Rippe” oraz „Rille”, oznaczających odpowiednio „wypukły” i „wklęsły”. Historię suwaków RIRI datujemy od 1923 roku, kiedy szwajcarski prawnik, Martin Othmar Winterhalter, zakupił patent na wytwarzanie suwaków od podróżującego Amerykanina. Ów patent pozwolił mu uruchomić jedną  z pierwszych przemysłowych produkcji suwaków na świecie. Po otworzeniu fabryk w Niemczech i Luksemburgu, Winterhalter został jednak zmuszony do przeniesienia się do Szwajcarii, w konsekwencji intensywnej działalności niemieckich Nazistów. Rozpoczął on produkcję w starej fabryce makaronu w Mendrisio, gdzie firma posiada siedzibę główną do dziś. Szczęście nie sprzyjało jednak Winterhalterowi długo – wkrótce ogarnęła go obsesja używania suwaków w każdej dziedzinie życia. Chciał zakładać je na ulicach, wiaduktach czy nawet w pałacach. Uzależniony od pomocy szarlatanów roztrwonił znaczną część swojego majątku, a sam trafił do domu obłąkanych. Na szczęście jego spadkobiercy uratowali interes i prowadzą go z wielkim sukcesem do dziś. Obecnie grupa RIRI zarządzana przez włoskich i szwajcarskich inwestorów produkuje około 10 milionów suwaków rocznie.

Znajdują one zastosowanie u wielu projektantów wytwarzających luksusową garderobę, takich jak: Marc Jacobs, Prada, Rick Owens, John Elliott, Fear of God, Enfin Leve czy Make It LA. Wykorzystywane są w torebkach, swetrach, bluzach dresowych, jeansach, lecz także w skafandrach nurkowych i odzieży sportowej. Tak wszechstronne zastosowanie jest możliwe, gdyż suwaki RIRI są wodoszczelne, odporne na wiatr, sól, korozję czy działanie promieni ultrafioletowych. Tajemnica wytrzymałości suwaków polega na specjalnych metodach produkcji obejmujących odlewanie pod ciśnieniem jedno-częściowych zapięć, ich galwanizację i wielokrotne polerowanie ząbków o dużej elastyczności.

Ceny suwaków wahają się od 14 do około 50 dolarów, ze  średnią ceną 28 dolarów. Wśród wielu innych doskonałych marek suwaków, takich jak: Lampo, Ykk, Opti, czy Ipi, RIRI to jednak niekwestionowany Rolls Royce.

Mimo to należy pamiętać, że suwaki te to tylko elementy ubioru i użycie ich w zestawieniu z miernymi jakościowo materiałami i dodatkami nie wydobędzie w pełni ich możliwości i doskonałej jakości.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD