Rocznica śmierci Dawida Bowiego


(fot. materiały prasowe)

Wiadomość o jego śmierci wstrząsnęła światem. Wczoraj minął rok od śmierci genialnego artysty – Davida Bowiego.

Bowie był główną postacią w muzyce popularnej przez ponad cztery dekady. Zyskał międzynarodową sławę dzięki charakterystycznemu barytonowi, a także opanowaniu gry na ponad trzynastu instrumentach. Przeszedł do historii jako jeden z artystów rockowych z największą liczbą sprzedanych albumów w dziejach. W ciągu pięćdziesięciu dwóch lat kariery nakład ze sprzedaży wszystkich jego płyt wyniósł 140 milionów egzemplarzy na całym świecie.

W 2004 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 39. miejscu 100 najwybitniejszych artystów muzycznych wszech czasów. To samo czasopismo w owym roku umieściło go również na 23. miejscu 100 najlepszych piosenkarzy wszech czasów.

Jego pierwszym przebojem był w roku 1969 utwór „Space Oddity”, który został wydany w czasie pierwszego lądowania ludzi na Księżycu.

W roku 1975 Bowie wystąpił w kultowym filmie Nicolasa Roega Człowiek, który spadł na ziemię (The Man Who Fell to Earth, 1976), jako kosmita, który przybył na Ziemię w poszukiwaniu wody dla swojej planety. Jego pierwsza kreacja aktorska została dobrze przyjęta przez krytyków i była początkiem flirtu Bowiego zarówno ze srebrnym ekranem, jak i deskami sceny teatralnej.

W roku 1989, po raz pierwszy od wczesnych lat siedemdziesiątych, Bowie założył regularny zespół muzyków, Tin Machine nagrywając i występując w nim jako jeden z członków zespołu. Tin Machine, hard rockowy kwartet, wyraźnie inspirowany muzyką zespołu Pixies nie odniósł dużych sukcesów nagrywając dwie studyjne i jedną koncertową płytę.

25 czerwca 2004 Bowie przeżył zawał serca w czasie koncertu w Pradze. Pierwszą diagnozą był nerwoból w ramieniu, okazało się jednak, że Bowie ma poważnie zablokowaną arterię i potrzebna była natychmiastowa operacja.

Piosenkarz zmarł 10 stycznia 2016 roku, dwa dni po swoich 69 urodzinach i premierze albumu Blackstar, w otoczeniu rodziny, 18 miesięcy po zdiagnozowaniu u niego raka wątroby. 31 marca 2016 odbył się koncert na cześć jego pamięci w Nowym Jorku. 24 lutego 2016 w czasie rozdawania nagród BRIT Award uhonorowano go pośmiertnie nagrodą BRIT Icon Award.

Jego pierwszą żoną była modelka Mary Angela Barnett (Angela Bowie), którą poślubił 19 marca 1970 w Londynie. Następnie Bowie związany był z somalijską modelką Iman, z którą wziął ślub 24 kwietnia 1992 roku w Lozannie.

22 stycznia 1972 roku w wywiadzie z Michaelem Wattsem dla rockowego czasopisma „Melody Maker” powiedział, że jest gejem, po czym we wrześniu 1976 w rozmowie z Cameronem Crowe dla gazety „Playboy” stwierdził, że jest biseksualistą. W wywiadzie dla muzycznego magazynu Rolling Stone z 1982 roku wyznał jednak, że jest heteroseksualny, a wcześniejsze deklaracje były wymysłem jego menedżerów, którzy zmusili go do kłamstwa pod wpływem ówczesnej mody na homoseksualizm wśród rockmenów. Wyznał, że pomimo dobrego przyjęcia jego orientacji seksualnej w Europie, zagroziła jego karierze w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwsza żona wyznała w 2012 roku, że był przez pewien czas w związku z Mickiem Jaggerem z grupy The Rolling Stones.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD