Bądź modny. Cytuj Walter’a Benjamin’a


(fot. materiały prasowe)

Marksistowski, niemiecko-żydowski filozof, Walter Benjamin, to ostatni krzyk mody u Gucci’ego czy Dior’a, którzy kolekcje opierają na inspiracjach długimi, filozoficznymi frazesami. Jednak czy aby naprawdę projektanci wyznają jego teorie?

Inspiracje Walter’em Benjamin’em, który popełnił samobójstwo w 1940 roku na skutek nieudanej próby ucieczki Nazistom, stanowią jedne z wielu erudycyjnych odniesień w modzie. Maria Grazia Chiuri, projektantka Dior’a, jest specjalistką od tego typu sloganów. To właśnie ona podczas wrześniowego pokazu kolekcji Dior’a umieściła na jednym z T-shirtów napis Chimamandy Ngozi Adichie, który brzmiał: „Wszystkie powinnyśmy być feministkami”. Walter Benjamin pojawia się natomiast w tegorocznej kolekcji jesienno-zimowej Diora. Nie wiadomo jednak, czy filozof byłby zadowolony z takiego nawiązania do jego osoby, gdyż oznajmił kiedyś, iż moda jest dla niego „niczym więcej, jak tylko parodią pstrokatych zwłok”. Często filozof krytykował kulturę masową oraz tworzył koncepcję miejskiego obserwatora zabłąkanego w labiryncie towarów i usług. Domy handlowe i centra usługowe stały się dla niego synonimem degradacji społeczeństwa konsumpcyjnego.

Również Alessandro Michele, dyrektor artystyczny domu mody Gucci, w informacji prasowej na temat męskiej kolekcji jesienno-zimowej 2016/2017, odniósł się do Walter’owskich „konstelacji” i łączenia przeszłości z tym, co współczesne. Benjaminowi chodziło o to, by nie pojmować historii jako ciągłości czasu przeszłego, ale coś, co powstaje w teraźniejszości. Również u Michele’a nie brakowało historycznych odniesień, lecz pojawiły się one w innym kontekście. Mogliśmy zobaczyć wzorzyste marynarki z lat 50., czapki z pomponem z lat 80., czy bluzy rodem z lat 60.

Kto będzie kolejnym filozofem wziętym przez projektantów na warsztat? Chociaż rola mody nie powinna sprowadzać się do czysto estetycznych celów pamiętajmy, że oryginalność i przesadny intelektualizm również jej nie służą.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD