Hammam w domu


(fot. One&Only Resorts)

Hammam to zabieg odbywający się w marokańskich publicznych łaźniach. Nie musimy wcale jechać do Maroka! Orientalny hammam możesz wyczarować także sama. Oto podpowiedzi, jak to zrobić hammam w zaciszu własnej łazienki.

Hammam to połączenie oczyszczania, pielęgnacji ciała oraz relaksacji duszy. Od wieków w tureckich i marokańskich łaźniach rytuałowi temu oddają się kobiety.

Zanim rozpoczniesz zabieg, stwórz atmosferę, która pomoże ci się zrelaksować i odprężyć. Zapal świcie i kadzidełka, włącz relaksacyjną muzykę. Teraz możesz rozpocząć ten orientalny rytuał w czterech etapach.

Etap pierwszy – łaźnia parowa – czyli nawilżanie
Oryginalnie w Maroku korzysta się z kamiennej łaźni parowej. Ciepło otwiera pory skóry, dzięki czemu skóra będzie lepiej wchłaniała składniki odżywcze z następnych etapów. W naszej łazience wystarczy, że weźmiemy dłuższy prysznic lub kąpiel w wannie.

Etap drugi – Peeling – czyli złuszczanie
W tradycji hammamu peeling wykonuje się przy pomocy specjalnej rękawicy Kessa i czarnego mydła. Tradycyjna marokańska rękawica Kessa jest wykonana z ziarnistego i elastycznego materiału, który doskonale masuje i oczyszcza skórę. Koszt takiej rękawicy waha się od 10 do 20 zł.

Przy pomocy tej rękawicy nakłada się na całe ciało czarne mydło. Jest to mydło wytwarzane ze zmiażdżonych czarnych oliwek i oleju. Gdy nałożymy na wilgotną skórę mydło, zamienia się ono w brunatną pianę. Mydło to działa nawilżająco i lekko złuszczająco. Dzięki masażowi rękawicą Kessa dokładnie złuszczamy martwy naskórek i pobudzamy krążenie. Najpierw masujemy nogi, potem tułów w kierunku serca.

Po masażu opłukujemy ciało i wycieramy.

Mydło czarne – Nacomi, cena 13,92 zł.

Etap trzeci – oczyszczanie
Do etapu trzeciego używamy Glinkę Ghassoul (Nacomi – cena 13,28 zł). Zawiera wiele cennych minerałów m.in.: krzem, potas, magnez, żelazo, glin, wapń, cynk, miedź. Po zmieszaniu z wodą powstaje błotnista pianka. Nakładamy na ciało, twarz i włosy. Absorbuje zanieczyszczenia, nawilża, poprawa jędrność skóry, reguluje poziom sebum. Do jej aplikacji możemy użyć rękawicy Kessa. Pozostawiamy na twarzy od 5 do 10 minut, na ciele i włosach 15 minut. Następnie spłukujemy dokładnie ciepłą wodą.

Etap czwarty – namaszczenie i masaż
Ostatnim etapem jest namaszczenie ciała olejkiem arganowym (do kupienia w sklepie zielarskim za około 40 zł). Delikatnie wmasowujemy w skórę olej i pozostawiamy do wchłonięcia. Taki masaż regeneruje skórę, zapewnia głębokie odżywienie i wygładzenie.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD