Sposoby na zatkane zatoki


(fot. pixabay.com)

Problem zatkanych zatok dotyczy wielu z nas. Powody mogą być różne: od alergii, przez nawracające infekcje aż po niewłaściwe oczyszczanie lub budowę zatok. Zaleganie wydzieliny prowadzi do przykrych konsekwencji m.in zapalenia zatok. W związku z sezonem na grypę i niskimi temperaturami, które tym bardziej dokuczają zatokom, poniżej znajdziecie proste sposoby na oczyszczenie zatkanego nosa.

1. Inhalacje solne
Sól kuchenna, czyli NaCl jest aktywna osmotycznie. Co oznacza że wyciąga płyn z tego z czym ma kontakt. Dlatego możemy używać jej do odtykania zatok. Jeżeli jesteście posiadaczem nebulizatora (inaczej inhalatora) to świetnie, będzie wam wygodniej. Wystarczy że kupicie w aptece NaCl w stężeniu fizjologicznym (zgodnym z organizmem) lub ciut większym, wlejecie płyn do urządzenia i włączycie z maseczką na buzi.

Jeśli jednak nie macie go pod ręką, nic nie szkodzi. Są też stare, domowe sposoby. Do miski nasyp trochę soli i zalej gorącą wodą. Nachyl się nad parującą wodą, przykryj głowę ściereczką i głęboko oddychaj. Inhalacje powtarzaj dwa trzy razy dziennie i ciesz się swobodnym oddechem.

2. Chrzan
Co dziwnego trzeba zrobić z ostrym korzonkiem żeby dostać kataru. Zjeść, na zdrowie. Świeżo starty chrzan skutecznie odblokuje nam zatoki, szczególnie jeśli przy jedzeniu trochę się go nawdychamy. Polecam połączyć z jakimś mięsem lub wędzonym serem.

3. Sok z cebuli
Kolejny cudowny specyfik to cebula. Znamy ją z wywoływania łez, ale potrafi zadziałać również w naszych zatokach. Jeśli mamy sokowirówkę, sprawa jest prosta. Jeśli nie, cebulę kroimy, zawiniętą w gazę ubijamy tłuczkiem i wyciskamy sok. Można też przetrzeć ją przez sitko. Kilka kropel uzyskanego soku zakraplamy do obu dziurek (zakraplacz kupimy w aptece). Zapach jest straszny, ale skuteczność nieporównywalna z niczym.

Jeśli problem zatkanych zatok dotyczy właśnie ciebie, a preparaty z apteki nie pomagają, wypróbuj metody prababć i koniecznie daj znać w komentarzu, jak szybko pomogły.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD