Niebezpieczne odżywki do paznokci


(fot. pixabay.com)

Odżywka do paznokci to jeden z najbardziej przydatnych kosmetyków. Na rynku znajdziemy odpowiednią na każdy problem. Niestety niektórzy producenci za najważniejsze uważają własny dochód, a nie dobro klientek, a zawarte w odżywkach substancje szkodzą zamiast pomagać. Czego powinnyśmy unikać?

Częstym składnikiem odżywek jest formaldehyd i jego pochodne. Substancja ta jest lepiej znana jako formalina, w której zanurza się zwierzęta w preparatach biologicznych. Jest toksyczny, ale utwardza paznokcie, więc daje szybkie rezultaty. Przy dłuższym stosowaniu niszczy paznokcie i ma działanie karcerogenne.

Kolejnym niebezpiecznym, acz rzadszym składnikiem jest DBP (ftalan dibutylowy). Teoretycznie jest zakazany na terenie Uni Europejskiej, ale mimo to możemy go znaleźć np. w kosmetykach sprowadzanych z USA. Powoduje zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego.

Uważać należy także na metylobenzen lub inaczej toluen. To rozpuszczalnik dzięki któremu lakier lub odżywka ma formę płynną. Toluen wyparowuje podczas wysychania, więc dla samych paznokci nie jest szkodliwy. Za to dla dróg oddechowych to trucizna. Powoduje też podrażnienia śluzówek np. oczu.

Odżywki do paznokci mogą być zdradzieckie. Dla własnego dobra lepiej sięgnąć po krem do rąk i paznokci z wybranymi witaminami. Jeśli już decydujemy się na malowanie ich odżywką to zwróćmy uwagę na te groźne substancje. Można je znaleźć pod nazwami Formaldehyde, Tosylamide/Formaldehyde Resin, Toluene, Dibutyl Phtalate. Sprawdzajmy skład dla własnego bezpieczeństwa oraz efektów działania kosmetyku.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD