Savile Row. Kiedy odchodzi tradycja


(fot. materiały prasowe)

Londyńska ulica Savile Row zdominowana przez pracownie szyjących na miarę krawców jest nierozerwalnie związana z historią miasta. Stanowi dawną siedzibą Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, gdzie przedstawiciele klasy wyższej planowali w XIX wieku wyprawy do odległych krajów. Tu również swój sklep miała Apple Corps, a także grupa the Beatles zagrała ostatni koncert na żywo w 1969 roku.

Od kilku lat budynek po Apple Corps jest siedzibą sieci sklepów Abercrombie and Fitch, co budzi niezadowolenie właścicieli dawnych zakładów oraz ich stałych bywalców.

Konflikt między Abercrombie and Fitch a Savile Row ciągnie się już od kilku lat. Niedawno sąd nałożył na giganta karę za pomalowanie wnętrza sklepu bez uzyskania zgody władz samorządowych.

Po wydaniu zgody na uruchomienie sklepu i podczas jego początkowych lat funkcjonowania dochodziło do licznych protestów popierających dawny charakter ulicy Brytyjczyków. Marka musiała w wyniku niechęci i sprzeciwów zrewidować wiele swych pierwotnych planów. Między innymi lokalny samorząd uniemożliwił zastosowania takie jak: zaciemnienie, świetlówki w oknach oraz rozwiązania, które przywołują atmosferę nocnych klubów i stosowane są powszechnie w tej sieci sklepów. Zabroniono także Abercrombie and Fitch korzystania z usług męskich modeli z gołymi torsami oraz stosowania głośnej muzyki podczas imprezy promocyjnej.

Wielu krawców z SavileRow pomimo funkcjonowania sklepu od kilku lat narzeka, że obawia się, iż sieciówka zniszczy reputację ulicy słynącej z wieloletniej, modowej tradycji, a także ściągnie do ekskluzywnej dzielnicy hordy skąpo ubranych nastolatków.

Za protestami przemawia również aspekt ekonomiczny. Pojawienie się giganta w dzielnicy eleganckich sklepów skutkuje podniesieniem czynszów i koniecznością przeniesienia się wielu zakładów.

Jednakże Abercrombie nie zamierza ustąpić i nie planuje w najbliższym czasie wyprowadzki, co nie budzi zadowolenia wieloletnich bywalców ulicy. Przypomnijmy jednak, że również obecność członków zespołu the Beatles na słynnej Savile Row była lata temu odbierana jako groźne najście.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD