Moc słów


(fot. Alexas_Fotos, pixabay.com)

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielką moc mają słowa. Nawet te niepozorne, wypowiedziane pod wpływem chwili czy emocji, mają ogromny wpływ na życie drugiego człowieka.

Słowa niczym sztylety wbijają się w nasze ciała, serce, umysł i dusze. Nie zostawiają fizycznego śladu, nie rozcinają nam skóry, pomimo tego bolą bardziej niż przecięcie się nożem. Tak niepozorna rzecz, którą posługujemy się na co dzień – mowa, posiada wielkie konsekwencje. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawę z tego, że to co mówimy naprawdę ma znaczenie. Z łatwością przychodzi nam bluzganie, oczernianie kogoś, nie zastanawiamy się nad tym. Jesteśmy źli więc robimy wszystko, żeby wyrzucić z siebie złość, szkoda tylko, że po najmniejszej linii oporu – raniąc tych na których nam najbardziej zależy. Nie zastanawiamy się nad tym, jesteśmy egoistami, robimy co chcemy, dla własnej wygody, nie liczy się nikt i nic.

Przychodzi jednak taki moment w naszym życiu, że ktoś odchodzi. Po prostu znika. Zostajesz sam. Z nic nie znaczącymi już słowami, z niewypowiedzianymi przeprosinami. Możesz bluzgać, możesz płakać i wyklinać. Jednakże ta osoba już cię nie usłyszy. Nie przebaczy ci i nie powie, że nic się nie stało, że i tak cię kocha, pomimo tych wszystkich strasznych słów, które usłyszała od ciebie. Zostaniesz sam ze swoimi myślami i niewypowiedzianymi słowami – tymi, które chciałeś tak naprawdę przekazać, a tak ciężko było ci je wypowiedzieć.

Przekazujmy innym tylko te dobre słowa. Nieśmy oparcie, pocieszenie i uśmiech. Nie pozwólmy tym krzywdzącym wyjść z naszych ust. Ludzie gdzieś po drodze zgubili empatie i ludzkie odruchy. Nie zapominajmy o nich. Bądźmy dobrzy nie tylko dla bliskich, ale także dla obcych ludzi. Nasze życie jest jak lustro. To co się w nim odbija to dostajesz. Na szczęście to my decydujemy co zobaczymy w tym lustrze i jak będzie wyglądało nasze życie.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD