Hidżab, znaczy wolność. Dni Hidżabu w Londynie


(fot. materiały prasowe)

Dni Hidżabu, organizowane 1 lutego każdego roku, zachęcają kobiety do noszenia nakrycia głowy przez jeden dzień. Zostały one stworzone po to, by podnieść społeczną świadomość dotyczącą celowości ubierania hidżabu. Wydarzeniu towarzyszy zbieranie datków, które przeznaczane są na walkę z dogmatycznością, dyskryminacją i uprzedzeniami wobec muzułmańskich kobiet.

Hidżab to przykrycie głowy typowe dla muzułmańskich kobiet. Dla tych, którzy nie rozumieją sensu jego noszenia może się on wydawać symbolem opresji. Podejście to jest jednak błędne. Zakładanie hidżabu wiąże się z zasadą skromności i prywatności, dotyczącej zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Założycielka Dni Hidżabu, Nazma Khan, wspomina, że po raz pierwszy założyła go w wieku 11 lat bez niczyjego przymusu, gdyż podobało jej się, jak elegancko wyglądają w nim mama i babcia.

Po atakach 11 września wzrósł poziom dyskryminacji w stosunku do ludności muzułmańskiej, co powodowało, że wiele kobiet bało się wychodzić w hidżabie na ulicę. Według badań przeprowadzonych w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii 69% kobiet, które noszą hidżab doświadczają dyskryminacji w stosunku do 29%, które go nie zakładają. Dodatkowo Muzułmanki z wyższą edukacją są o wiele rzadziej wybierane przez pracodawców niż posiadające ten sam poziom wykształcenia kobiety nie noszące wspomnianego nakrycia głowy. Również 1 na 4 pracodawców angielskich przyznaje, że waha się, czy zatrudnić muzułmańską kobietę. Niechęć do Muzułmanek jest dość powszechna. Tego samego doświadczyła również Nazma jednak nie zrezygnowała z noszenia hidżabu, gdyż bez niego czuła się niekompletna. Przyznaje ona, że dzięki hidżabowi czuje się silniejsza, gdyż pozwala jej podkreślać swą wiarę oraz zaznaczać przynależność do świata muzułmańskich kobiet. Dzięki niemu pamięta również, by być skromną, życzliwą i szczerą wobec otaczającego świata. Dzięki hidżabowi nie doznaje opresji, ale ogromną wolność, gdyż nie czuje dłużej przymusu stosowania się do standardów promowanych przez telewizję czy kolorowe magazyny.

Nazma zachęca, by nie kierować się uprzedzeniami, ale osobiście zapytać muzułmańskie kobiety jak czują się w hidżabie. Nazma przekonuje, że rezygnacja z hidżabu wcale nie oznaczałaby dla niej kłopotów, gdyż islam szanuje wolną wolę kobiet i daje im wybór. Jedno ze zdań Koranu jasno głosi: „Nie będzie przymusu w religii” (2:256). Przymus jest bezspornie niezgodny z duchem islamu.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD