Książka na weekend – Wizjonerzy Włókiennictwa


(fot. materiały prasowe)

Jedną z ciekawszych książek, po które koniecznie powinni sięgnąć pasjonaci mody jest niedawno wydana pozycja: „Textile Visionaries: Innovation and Sustainability in Textile Design” (Wizjonerzy Włókiennictwa: Innowacje oraz Zrównoważony Rozwój w Projektowaniu Włókienniczym). Niestety jest ona przeznaczona wyłącznie dla osób znających angielski, gdyż nie doczekała się jeszcze polskiego tłumaczenia.

Nadająca się do noszenia technologia, inaczej „wearable tech”, to ostatnio popularne określenie w świecie mody. Poczynając od Google Glass (okulary posiadające funkcje smartfona oraz możliwość obsługi głosowej), a kończąc na FitBit (opaski do ćwiczeń monitorujące naszą aktywność), projektanci sięgają niewyczerpane sposoby, by wykorzystać potęgę technologii dla potrzeb naszego ciała. „Textile Visionaires…” wydana przez Laurence King Publishing, autorstwa Bradley’a Quinn’a opisuje te właśnie, nowatorskie projekty tkanin, które mogą zmienić nasz sposób myślenia o modzie. Stechnologizowane tekstylia oraz odnawialne tkaniny drastycznie zmieniają oblicze przemysłu włókienniczego. Obecnie producenci łączą najnowocześniejsze materiały, jak ochronne i odporne na uderzenia tkaniny z materiałami celulozowymi. Adaptując nowe procesy, do których należy bioninka, wypełniają lukę między sztuką, technologią, a ekologią.

Jednym z projektantów przedstawionych w książce jest Barbara Layne eksplorująca stosunkowo nowy obszar technologii materiałowej, to jest tkaniny elektroniczne. Poprzez wbudowanie obwodu elektronicznego w odzież, jej ubrania mogą wyświetlać tekst, a także umożliwiać komunikację między dwiema osobami noszącymi marynarki.

Emily Crane tworząca przyjazne dla środowiska projekty, łączy zainteresowanie nienaruszaniem równowagi ekologicznej z technologią i wykonuje ubrania z jadalnych materiałów. Korzysta ona przede wszystkim z dostępnych powszechnie w kuchni składników.

India Flint jest ekspertką od naturalnych pigmentów i farbowania, często sięgającą po nowatorskie sposoby barwienia materiałów. Obecnie eksperymentuje z metodą określaną jako „ecoprint”, która polega na przeniesieniu koloru z rośliny bezpośrednio na materiał bez użycia syntetyków.

Adam Whitton i Yolita Nugent skupiają się na zagadnieniach osobistego bezpieczeństwa kobiet. Owocem ich prac jest m.in. „No Contact Jacket”, czyli kurtka zdolna do porażenia prądem atakującego intruza i chroniąca jednocześnie noszącą ją osobę przed ładunkiem elektrycznym.

Priti Veja używa technologii, by robić ręcznie materiały zdolne do przekształcania się w struktury 3D. Atutem jej tkanin jest także możliwość ich zdalnego sterowania oraz odwracalność poczynionych zmian, co pozwala na niezliczone kombinacje.

Książka podzielona jest na 3 działy. W rozdziale „Technologie” natrafimy na następujące nazwiska: Barbara Layne, Nancy Tillbury, Maggie Orth, Joanna Berzowska, Talk 2 My Shirt, Sabine Seymour, ElectroMode, CuteCircuit, Leah Buechley, Stretchable Circuits, Despina Papadopoulos i Dava Newman. Rozdział „Zrównoważony rozwój” reprezentują: Reiko Sudo, Helen Storey, Carole Collet, Suzanne Lee, Ismini Samanidou, Margot Selby, Emily Crane, Sheree Dornan, India Flint, Veronika Kapsali, Laura Marsden, Simon Peers & Nicholas Godley. Ostatni dział, „Innowacje” wymienia natomiast następujących projektantów: Lucy McRae, Jane Harris, NunoErin, Christiane Luible, Skin Graph, Giada Dammacco, Kathy Schicker, Priti Veja, Adam Whitton & Yolita Nugent, Aurélie Mossé, Hayes Raffle, Kerri Wallace i Maria Low.

„Textile Visionaries: Innovation and Sustainability in Textile Design” to pozycja, po którą możemy sięgnąć, jeśli jesteśmy ciekawi technologicznych nowinek, pracujemy w branży modowej lub po prostu chcemy być świadomi, jak zmieniają się noszone przez nas ubrania. Kosztuje 25 funtów i liczy niewiele ponad 300 stron, dlatego z pewnością nas nie znuży.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD