Od pracownika fabryki do uznanego projektanta


(fot. materiały prasowe)

Kiedy Bumsuk Choi pierwszy raz kilka lat temu pokazał swe projekty w Nowym Jorku, jego marka „General Idea”, była już znana w jego rodzimym Seulu i Południowej Korei, a wiele lokalnych gwiazd nosiło ubrania designera.

Nowy Jork był jednak zupełnie inny. Na pokaz Bumsuk’a Choi przyszło bardzo niewielu gości, a w dodatku projektant czuł się za oceanem niezwykle osamotniony. Chłodne przyjęcie jednak nie zniechęciło Bumsuk’a i przez lata pracował na uznanie. Podczas tegorocznego New York Fashion Week na jego pokaz przybyły tłumy, a wśród nich wielu sławnych gości.

39-letniemu Choi życiowe trudności i komplikacje nie są obce. Dorastając jako dziecko bezrobotnego ojca i sprzedawczyni ulicznej miał niewielki kontakt ze światem mody. W wieku 16 lat wyleciał ze szkoły, po czym podjął pracę w koreańskiej fabryce ubrań. Uczył się tam wzornictwa i zdobywał umiejętności krawieckie, a także poszerzał wiedzę o projektowaniu podczas handlu odzieżą. Zaczął nawet sam próbować konstruowania. Wspominał w jednym z wywiadów, że pierwszy, uszyty przez niego T-shirt był zupełną porażką, jednak płakał ze szczęścia, że udało mu się uszyć cokolwiek.

Swoją markę, „General Idea”, uruchomił w wieku 25 lat i przez 3 lata ledwo udało mu się sprzedać kilka sztuk odzieży. W związku z tym zrewidował swoją wizję i zaczął używać materiałów innych niż bawełna. Dodał także przemyślane detale do odzieży, które stały się jego znakami rozpoznawczymi.

Tak bardzo zmienił się od tamtego czasu, że motywem przewodnim jego wystawionej ostatnio kolekcji była wewnętrzna walka między dwiema osobowościami – uznanym w Korei projektantem i anonimowym Panem Choi, który odwiedza Nowy Jork. Kolekcja łączyła proste formy z ozdobnikami typu powiększone ramiona, zaokrąglone kształty sylwetek czy długie, wyolbrzymione rękawy. Dwoistość ta była również widoczna w gamie użytych materiałów. Wełniany płaszcz, który z przodu wyglądał jak ponure ubranie robocze, z boku wydawał się stylowym „puffer jacket”.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD