Martwe zwierzęta zamienione w sztukę


(fot. Caters News Agency)

Z pewnością każdy z nas wielokrotnie mijał martwe zwierzęta podczas podróży autostradą. Krajem, gdzie liczba zabitych przez samochody zwierząt jest jedną z wyższych i wynosi jedno ciało na trzy kilometry, okazuje się Australia.

Podczas gdy w takich wypadkach odpowiednie służby usuwają padlinę, pewna artystka z Sydney wpadła na zupełnie odmienny pomysł. Emily Valentines zamienia zwierzęce zwłoki w dzieła sztuki i nadające się do noszenia ubrania.

Artystka od ponad 12 lat rozwija swoją kontrowersyjną technikę wykonywania odzieży z piór martwych ptaków. Stworzyła nawet całe zestawy ubrań z martwych papug, między innymi suknię z lorysy tęczowej. Nie jest to tylko bezcelowe hobby kontrowersyjnej artystki. Jej stroje osiągają niezwykle wygórowane ceny. Ubrania te zostały jednak przez wielu uznane za niestosowne i wywołały głosy oburzenia. Na swojej stronie Valentines przekonuje jednak, że swoją działalnością chce otworzyć dyskusje dotyczącą tego, jak zmienił się stosunek społeczeństwa do wykorzystywania w przemyśle modowym zwierząt, na przykład ptaków. Chce pobudzić oglądającego do postawienia sobie pytania jak podświadomie oceniamy faunę – jako czujące zwierzęta czy szkodniki, istoty niosące wartość czy utrapienie, coś pięknego czy coś pospolitego. Twórczość Valentines nie jest zatem jedynie próbą oryginalnego i kontrowersyjnego zwrócenia uwagi świata mody, ale impulsem do ważnej dyskusji.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD