Trwa wystawa „Tattooed New York”


(fot. materiały prasowe)

Trwająca właśnie w New York Historical Society wystawa będzie przeglądem 3 wieków dziejów tatuażu w Nowym Jorku, włączając centralną rolę miasta w rozwój nowoczesnych technik, kształtowania trendów i przełamywania tabu.

Wystawa „Tattooed New York”, trwająca od 3 lutego do 30 kwietnia, zaprezentuje ponad 250 prac datowanych od 1700 roku i nawiązujących do sztuki tatuażu Indian, rzemiosła praktykowanego przez marynarzy i żołnierzy, sztuki tatuażu na ciele kobiet, a także twórczości tatuażystów działających w podziemiu na skutek wydanego w 1961 roku zakazu tatuowania w Stanach. Prześledzimy też ewolucję technik, które doprowadziły do powstania odpowiednich maszyn; rozwój ulicy Bowery będącej w latach 1920-1930 centrum kultury tatuażu, a także poznamy prace najbardziej cenionych aktualnie tatuażystów.

Pośród najstarszych eksponatów kolekcji znajdziemy wykonane w technice mezzotinta portrety królów z plemienia Mohawków i Mohikanów, którzy podróżowali do Londynu, by uzyskać pomoc militarną tamtejszych władców w przeciwstawieniu się Francuzom. Król Mohawków został odmalowany z czarnymi wzorami pokrywającymi jego klatkę piersiową i dolną część twarzy. Znajdziemy także rysunek z 1706 roku przedstawiający handlarza z Seneca River Trading, posiadającego charakterystyczne tatuaże o kształcie ptaków i węży. Natrafimy także na XVIII-wieczny zestaw medyczny Indian wykorzystywany także do sporządzenia tatuażu.

Dowiemy się również wielu ciekawostek o tatuażach żołnierzy i marynarzy, którzy traktowali je jako pamiątki z odległych stron, talizmany przynoszące szczęście i ochronę przed wcieleniem do Królewskiej Marynarki Wojennej. Podróżując przez Nowy Jork marynarze zarabiali dodatkowe pieniądze dzięki pokazywaniu tatuaży podczas ulicznych pokazów. Na wystawie znajdziemy należący o jednego z marynarzy podręczny sprzęt do tatuowania, a także przykłady sztuki patriotycznej i religijnej, które wówczas inspirowały tatuażystów.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD