„Thrive” Brendana Braziera w końcu po polsku


(fot. materiały prasowe)

W 10 rocznicę pierwszego wydania „Wege Siła” autorstwa bestsellerowego autora według New York Times trafia do Polski. Brendan Brazier to były triatlonista, obecnie trener współpracujący z gwiazdami Hollywood, m.in. prowadził Hugh Jackmanem podczas przygotowań do roli w filmie „X-man Geneza: Wolverine”. Amerykański hit „Wege Siła” trafił do wielu krajów i odmienił życie milionów ludzi. Miniona dekada spopularyzowała świadomość „roślinnej diety”, natomiast słowo „wegańskie” upowszechniło się i można je znaleźć w większości menu. 

Brendan Brazier w wieku 15 lat postanowił, że zostanie profesjonalnym sportowcem – zawodowym uczestnikiem triatlonu Ironman, trójboju którego uczestnik musi pokonać 1,9 km w wodzie, 90 km na rowerze i 21 km na piechotę. Inspiracji szukał u innych sportowców, jednak szybko zauważył, że ich programy treningowe niewiele różnią się od siebie. Zgłębiając temat autor za kluczową uznał kwestię regeneracji organizmu. Powrót do pełni sił można przyspieszyć eliminując wszelkie obciążenia. Dlatego uwagę należy poświęcać nie samym ćwiczeniom, a następującej po nich regeneracji organizmu. Odkrycie to doprowadziło go do kolejnej zmiennej, czyli diety, od niej uzależnione były wyniki poszczególnych sportowców: im lepiej skomponowane menu, tym skuteczniejsza regeneracja organizmu.

– „Myślę, że przez te dziesięć lat dieta Wege Siła nieustannie zyskiwała na znaczeniu. To nowe podejście do kwestii diety, którego fundamentem jest wizja potencjalnych korzyści, przypisanie posiłkowi czy przekąsce określonych funkcji. Jedzenie jako narzędzie zmiany i rozwoju; jedzenie i jego produkcja jako sposób oddziaływania na miliardy ludzi i zwierząt oraz całą planetę.

Na potrzeby niniejszej edycji książki wydanej z okazji 10. rocznicy opublikowania oryginału, tekst oryginalny pozostawiłem bez zmian, ponieważ dieta Wege Siła jest równie aktualna, co dekadę temu. Osoby, które nigdy jej nie stosowały, dzisiaj w każdym sklepie spożywczym kupią pokarmy o wysokiej gęstości odżywczej. Przez ostatnie dziesięć lat sytuacja osób, którym zależy na zdrowym odżywianiu, uległa znaczącej poprawie.”

Wśród kluczowych zagadnień, które zawdzięczamy „Wege Sile” Brazier wyróżnia: spowolnienie procesów starzenia się organizmu, zwiększenie poziomu energii bez konieczności sięgania po kawę i słodkie przekąski czy też skrócenie długości snu i poprawa jego jakości, a także zwiększenie odporności na infekcje.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, które wprowadzą początkujących sportowców oraz zwolenników mądrego odżywiania się w zagadnienia diety wegańskiej. Znajdziemy tu zarówno kwestie ideologiczne, omawiające zdrowotne i ekologiczne aspekty wege odżywiania, jak również skomponowane na 12 tygodni menu wraz z przepisami. W menu nie zabrakło przepisów na płatki, batony energetyczne, smoothie, burgery, sałatki, dressingi i wiele innych posiłków. Do każdego przepisu użyto możliwie najmniejszej liczby składników, aby posiłki były proste, zaś ich smak czytelny i zrównoważony. Ograniczona ilość składników pozwala na łatwe i szybkie przygotowanie zbilansowanych posiłków i pożywnych przekąsek. Przy odpowiedniej organizacji, żaden z przepisów, włączając w to dania główne, nie zajmie więcej, niż pół godziny.

Plan posiłków zamieszczony w książce to poradnik, który można skrupulatnie przestrzegać albo wpleść jego elementy w aktualny plan żywienia. Już jeden posiłek/przekąska z „Wege Siły” w codziennym planie posiłków może zdziałać cuda. Autor namawia, aby przygotować organizm wprowadzając najpierw np. smoothie każdego dnia, później dorzucić sałatkę kilka razy w tygodniu itd. Stopniowe zmiany, które „przekalibrują” organizm sprawią, że dużo łatwiej będzie przystosować się do planu posiłków.

Wśród propozycji śniadaniowych możemy znaleźć, m.in. naleśniki z dzikim ryżem i jamsami z nektarem z agawy i owocami; czekoladowe naleśniki z bananami z surowym masłem migdałowym i owocami; frytki z czosnkiem, oregano i jamsami ze słodkim pesto z papryką i konopiami.

Brazier między posiłkami proponuje przekąski (rano, popołudniu i na wieczór), np. baton energetyczny lub smoothie. Bogactwo zaprezentowanych w książce przepisów na smoothie sprawia, że napój ten jest świetnym daniem, zarówno jako przekąska, jak i pełnowartościowy posiłek – w zależności od składników na które się zdecydujemy.

Na obiad: sałatka z sosem pesto i ogórkiem z dressingiem z pomidorami i bazylią; sałatka z cukinią i migdałami z dressingiem z tahini, koperkiem i pieprzem cayenne; pikantna pizza z fasolnikiem chińskim, groszkiem i komosą.

Na zakończenie dnia możemy posilić się burgerem z migdałami i nasionami lnu z sałatką warzywną oraz słodkim pesto z papryką i konopiam; pastą z cukinii z pikantnym sosem marinara z pomidorów suszonych na słońcu i kremową zupą z pieprzem lub sałatką z ogórkiem i koprem z dressingiem z ogórkiem i koprem.

Dla łakomczuchów niespodzianka – wieczorna przekąska, np. czipsy z cukinii, krakersy warzywne lub orzechy.

Dane wydawnicze:
Wydawnictwo Vivante
Cena: 39,90
Premiera: 20.04.2017

(fot. materiały prasowe)

O autorze:
Brendan Brazier jest autorem niezwykle popularnych książek: „Wege siła”, „Thrive Fitness”, „Whole Foods to Thrive” oraz „Thrive Energy Cookbook” a także współtwórcą linii produktów Vega. Jest uznawany za jeden z największych autorytetów w dziedzinie diety roślinnej w służbie sportu. Z tego powodu został szefem sekcji odżywiania w drużynie kolarskiej Cannondale-Garmin Pro Cycling Team i doradcą wielu sportowców związanych z ligami NHL, MLB, NFL, MLS, UFC, a także olimpijczyków. Zawodowo brał udział w trójboju Ironman; dwukrotnie zdobył laur zwycięstwa w liczącym 50 kilometrów kanadyjskim ultramaratonie. Urodził się i dorastał w Vancouver w prowincji Kolumbia Brytyjska. Obecnie mieszka w Kalifornii.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD