Ars amandi, sztuka kochania po polsku w teorii i praktyce


(fot. materiały prasowe)

„Seks teoria i praktyka” to książka o seksualności Polaków. Unikalne, lekkie połączenie wypowiedzi, dwóch skrajnych osobowości – Hanny Bakuły, znanej malarki i pisarki, i profesora seksuologii, Zbigniewa Izdebskiego. Rozmowa o wszystkim, co dotyczy sfery seksu. Niejednokrotnie wiedza, wynikająca z badań naukowych profesora nie pokrywa się z tą z doświadczeń osobistych artystki.

Czytając tę książkę ma się wrażenie, jakby siedziało się z tą dwójką przy jednym stole i słuchało wciągającej dyskusji, na temat bliski każdemu, choć niełatwy do rozmowy. Mimo widocznych zmian, które nastąpiły po roku 1989 w obyczajowości seksualnej polskiego społeczeństwa, temat seksu nadal jest tabu w wielu miejscach i domach. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozmawiać o seksie, w teorii i w praktyce.

Według badań, na które profesor Izdebski powołuję się w książce „Seks teoria i praktyka” osiemdziesiąt siedem procent Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Chociaż te same badania wykazują, że aż czterdzieści dwa procent kobiet udaje orgazm. Jak wygląda życie seksualne statystycznego Polaka? Czy potrafi on rozmawiać o seksie ze swoją partnerką/partnerem?

Z.I.: Dobrze, to spróbujmy teraz powiedzieć, dlaczego Polakom jest trudno rozmawiać w łóżku o swoich oczekiwaniach seksualnych. (…)  Ona mówi: „No, jestem zadowolona z seksu”. A potem się okazuje, że nie jest. On też nie jest zadowolony, choć w ankiecie by napisał, że jest.

H.B.: I to jest te twoje osiemdziesiąt siedem procent zadowolonych z życia seksualnego Polaków.

Z.I.: Oni są zadowoleni z faktu, że w ogóle do czegoś doszło. A przychodzą, bo mają refleksję, że czas upływa, a oni by chcieli czegoś innego, może pełniejszego doświadczyć. Jeżeli ludzie potrafią się w różnych codziennych sprawach w domu komunikować i mają wpojone zasady kultury dotyczącej wymiany swoich poglądów, to łatwiej im przychodzi mówienie, czego pragną, a czego nie akceptują w łóżku. Nawet jeżeli nie wiedzą dokładnie, jak fachowo się nazywa to, o czym chcą powiedzieć, to mogą używać języka pieszczotliwego, takiego swojego kodu – to nie ma znaczenia. Ważne, żeby rozmawiać.

Książka została podzielona na szereg rozdziałów, które pomagają usystematyzować poruszane w niej tematy. Znajdziemy tu zagadnienia, zarówno oczywiste, jak i takie, które nie przyszły by nam do głowy sięgając po tę pozycję. Mamy okazję zapoznać się z poglądami autorów oraz statystycznego Polaka, w kwestii zazdrości, zdrady czy długości stosunku, ale także homoseksualizmu czy niepłodności. Na przykład dowiadujemy się, że 96% Polaków najczęściej współżyje w domu, na łonie natury seks uprawia 43% i tyle samo w samochodzie.  W hotelu 30%, w toalecie 17%, w pracy 10,9%, w klubie lub na dyskotece 8,8%, w pociągu, autobusie, tramwaju, metrze 6,1%, w szkole i na uczelni 5%, w kinie i w teatrze 3,8%, w windzie 3%, w kawiarni, restauracji 2%. Jednak kluczem do udanego pożycia seksualnego jest nie miejsce, w którym odbywa się akt miłosny, tylko komunikacja uczestniczących w nim osób. Hanna Bakuła odwołując się do swoich doświadczeń i obserwacji wystosowuje w książce nie jeden apel do polskiego mężczyzny.

H.B.: Polski kochanek, który z braku odpowiednich słów nie umie rozmawiać o seksie, i uczy się kochać z filmów w necie, zapomni o naszych sugestiach, bo wie lepiej, czego potrzebujemy. Wchodzi do łóżka z gotową koncepcją aktu seksualnego, rachu-ciachu i po Stachu. Oczywiście nie mówimy o wiekowych viagruszkach, którzy ogólnie mają problemy. Polska kobieta chciałaby poprosić, żeby partner nie szarpał jej piersi, nie wkładał języka do ucha, czyli nie robił „topielca”, żeby nie robił „krowiaka”, czyli nie lizał, gdzie popadnie, posuwistym jęzorem, nie robił „znienacka”, czyli nie napadał przed wyjściem na przyjęcie, nie darł drogich rajstop, nie całował w umalowane oczy i nie rujnował fryzury. To są zachowania, które nie sprawiają nam przyjemności. Nad każdym łóżkiem powinna wisieć lista: proszę nie robić tego i tego. A nie wisi, bo coraz „ciszej nad tym łóżkiem”. Szkoda, bo, głuchy na delikatne gesty i sugestie ze strony kochanki, absolwent pornoszkoły wie, że powinien złapać kobietę za piersi, najlepiej od tyłu, pogryźć szyję, chwycić za włosy, i hajda trojka! Dlatego mam tak mało włosów.

Z.I.: Czytelnicy powinny jednak wiedzieć, że Hanka wciąż trochę włosów ma.

H.B.: Mam, bo na wszelki wypadek podcięłam. Ale ile bym miała, gdybym nie była szarpana?

Książka „Seks teoria i praktyka” stanowi doskonałe źródło informacji obrazujących kierunek zmian wynikających z postępu cywilizacji. Badania, o wynikach których profesor Izdebski informuje w posłowiu publikacji wskazują na bardziej otwartą postawę  społeczeństwa do przezwyciężania problemów seksualnych, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, doceniają pojawienie się leków bez recepty na zaburzenia erekcji. Nadal jednak mimo rozwoju antykoncepcji Polacy obawiają się nieplanowanej ciąży. Natomiast jako główną przyczynę, która utrudnia lub uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego wskazuje się zmęczenie i stres.

Nie da się również mówić o seksie bez poruszenia kwestii wpływu internetu. Coraz więcej, zwłaszcza najmłodszych respondentów, nawiązuje intymne relacje za pośrednictwem sieci, korzystając z portali randkowych i aplikacji mobilnych. Co czwarty internauta korzysta z sieci w celu nawiązania nowych znajomości, w tym 21% poszukuje w internecie kontaktów seksualnych.

„Seks teoria i praktyka” to przystępnie napisana kopalnia wiedzy zarówno dla wyedukowanych seksualnie Polaków, jak i dla tych, którzy czują się niepewnie ze swoją seksualnością. Doświadczenie Bakuły i prof. Izdebskiego pokazuje jak może różnić się teoria naukowa od życiowej praktyki. Nie należy jednak zapominać, że są to przede wszystkich ich opinie i osobiste poglądy, których nie narzucają, jedynie dzielą się nimi, aby łatwiej nam rozmawiało się o seksie.

O autorach:

Hanna Bakuła. Znana pisarka i malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem. Dwa stypendia MKiS. W 1981 r. wyjechała do USA. Mieszkała i tworzyła na Manhattanie. Stypendium IREX z rekomendacji Fundacji Guggenheima.

Pierwsza nagroda na Festiwalu Malarzy Słowiańskich w NY. Nagroda „New York Timesa” za scenografie i kostiumy OFF Broadway. Autorka kostiumów do opery Carmen w Operze Narodowej w Warszawie. Maluje pejzaże i portrety. Mistrzyni collage’u, znana ze swoich rzeźb ceramicznych i akwarel o tematyce erotycznej. Jest autorką wielu książek, w tym kilku powieści oraz poradników.

Jej znakiem firmowym są koty, które ostatnio zdobią jedwabne chusty. Rodowita warszawianka, mieszka w Wilanowie.

Prof. dr hab. n. hum. Zbigniew Izdebski. Pedagog, seksuolog, doradca rodzinny, specjalista w zakresie zdrowia publicznego, najbardziej znany badacz seksualności w Polsce. Kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego, Kierownik Katedry Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Od 2010 współpracownik naukowy Instytutu ds. Badań nad Seksem, Płciowością i Prokreacją im. Kinsey’a na Uniwersytecie Indiana w USA. Wielokrotny laureat nagrody Ministra Zdrowia, w 2013r. otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku naukowego. Łączy działalność badawczą z pracą z pacjentami. Współpracuje z Kliniką Medycyny Wellnes-Szpitala Medicover w Wilanowie i Centrum Medycznym ALDEMED.

Jest autorem licznych badań i publikacji o seksualności człowieka m.in. Seksualność Polaków na początku XXI wieku.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD