Dowiedz się, jak skutecznie pobudzić laktację!


stocksnap 838kmhxy7f 300x200 Dowiedz się, jak skutecznie pobudzić laktację!

(fot. materiały prasowe)

Młode mamy często zastanawiają się, jak pobudzić laktację. Do takich przemyśleń zwykle skłania je częsty płacz niemowlaka w trakcie i tuż po jedzeniu.

Pojawia się smutna refleksja: „moje dziecko się nie najada, nie mam wystarczająco dużo pokarmu, by sprostać jego potrzebom żywieniowym”. Czy niepokój dziecka w trakcie karmienia i częsta chęć ssania piersi zawsze świadczą o niedostatku pokarmu? Czy można skutecznie wspomóc laktację domowymi sposobami? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.

Jak pobudzić laktację – podstawowe fakty, o których musisz pamiętać!

Noworodek potrzebuje wyjątkowej bliskości i czułości. Częste ssanie piersi w początkowych miesiącach życia niemowlęcia nie zawsze oznacza tylko zaspokajanie głodu i uczucia pragnienia, ale jest wyrazem nawiązywania szczególnej więzi z matką. Pierwsze tygodnie po porodzie są też czasem stabilizowania laktacji u młodej mamy. Jeśli niemowlę jest karmione na żądanie, również w porze nocnej, prawidłowo przybiera na wadze i moczy około siedmiu pieluch dziennie, nie ma potrzeby zamartwiania się o niedostatek pokarmu. Kobiety karmiące często odnoszą mylne wrażenie, że dziecko się nie najada. Na początku najlepiej zwiększyć ilość posiłków, nie zapominając o bardzo ważnych karmieniach nocnych. Warto też wydłużyć czas podawania piersi, tak by niemowlę na początku ugasiło pragnienie, a następnie zaspokoiło głód bardziej treściwym pokarmem, który wypływa w późniejszej fazie karmienia. Mleko matki tworzy się na zasadzie podaży i popytu, to znaczy, że ilość pokarmu jest uzależniona od częstości i intensywności karmienia. Jeśli mimo zwiększenia częstotliwości posiłków mlecznych nadal odnosimy wrażenie o niewystarczającej ilości pokarmu, możemy wspomóc się domowymi metodami na pobudzenie laktacji.

Jak pobudzić laktację – proste, domowe metody.

Mamy, które szukają odpowiedzi na pytanie: „jak pobudzić laktację?”, często zastanawiają się, czy ze zwiększeniem produkcji mleka można radzić sobie samodzielnie, czy też należy szukać pomocy u lekarzy i certyfikowanych doradców laktacyjnych. W początkowej fazie problemów laktacyjnych można wspomagać się domowymi metodami na zwiększenie produkcji mleka, należą do nich:

– Picie ziołowych herbatek zwiększających ilość mleka i ułatwiających jego wypływ z piersi – najczęściej są to herbaty stanowiące wyciąg z takich ziół jak: anyż, koper włoski, kminek, pokrzywa, melisa lekarska czy rumianek. W ciągu dnia warto wypić jedną, maksymalnie dwie filiżanki herbatek o działaniu mlekopędnym.
– Spożywanie suplementów diety dedykowanych matkom karmiącym –czyli preparatach na bazie ziół, które zwiększają ilość prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka. Przykładem takiego produktu jest suplement dostępny pod tym adresem: http://humana-baby.pl/piulatte-plus.
– Stymulowanie piersi laktatorem ręcznym lub elektrycznym – by pobudzić laktację warto wspomagać się dodatkowo laktatorem. Odciąganie mleka powinno jednak odbywać się każdorazowo po karmieniu maluszka, nigdy przed. Taka kolejność nie spowoduje frustracji u dziecka, które nie byłoby w stanie zaspokoić uczucia głodu. Odciągnięte mleko warto przechować w lodówce lub zamrozić.

Jeżeli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację, nie zwlekaj z wypróbowaniem domowych sposobów przedstawionych w artykule. Jeśli mimo wszystko nie zauważysz poprawy w produkcji mleka, skonsultuj się z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Specjaliści odkryją powody niewystarczającej produkcji pokarmu i wskażą metody postepowania w celu udoskonalenia procesu laktacji.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD