Dowiedz się, jak skutecznie pobudzić laktację!


(fot. materiały prasowe)

Młode mamy często zastanawiają się, jak pobudzić laktację. Do takich przemyśleń zwykle skłania je częsty płacz niemowlaka w trakcie i tuż po jedzeniu.

Pojawia się smutna refleksja: „moje dziecko się nie najada, nie mam wystarczająco dużo pokarmu, by sprostać jego potrzebom żywieniowym”. Czy niepokój dziecka w trakcie karmienia i częsta chęć ssania piersi zawsze świadczą o niedostatku pokarmu? Czy można skutecznie wspomóc laktację domowymi sposobami? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.

Jak pobudzić laktację – podstawowe fakty, o których musisz pamiętać!

Noworodek potrzebuje wyjątkowej bliskości i czułości. Częste ssanie piersi w początkowych miesiącach życia niemowlęcia nie zawsze oznacza tylko zaspokajanie głodu i uczucia pragnienia, ale jest wyrazem nawiązywania szczególnej więzi z matką. Pierwsze tygodnie po porodzie są też czasem stabilizowania laktacji u młodej mamy. Jeśli niemowlę jest karmione na żądanie, również w porze nocnej, prawidłowo przybiera na wadze i moczy około siedmiu pieluch dziennie, nie ma potrzeby zamartwiania się o niedostatek pokarmu. Kobiety karmiące często odnoszą mylne wrażenie, że dziecko się nie najada. Na początku najlepiej zwiększyć ilość posiłków, nie zapominając o bardzo ważnych karmieniach nocnych. Warto też wydłużyć czas podawania piersi, tak by niemowlę na początku ugasiło pragnienie, a następnie zaspokoiło głód bardziej treściwym pokarmem, który wypływa w późniejszej fazie karmienia. Mleko matki tworzy się na zasadzie podaży i popytu, to znaczy, że ilość pokarmu jest uzależniona od częstości i intensywności karmienia. Jeśli mimo zwiększenia częstotliwości posiłków mlecznych nadal odnosimy wrażenie o niewystarczającej ilości pokarmu, możemy wspomóc się domowymi metodami na pobudzenie laktacji.

Jak pobudzić laktację – proste, domowe metody.

Mamy, które szukają odpowiedzi na pytanie: „jak pobudzić laktację?”, często zastanawiają się, czy ze zwiększeniem produkcji mleka można radzić sobie samodzielnie, czy też należy szukać pomocy u lekarzy i certyfikowanych doradców laktacyjnych. W początkowej fazie problemów laktacyjnych można wspomagać się domowymi metodami na zwiększenie produkcji mleka, należą do nich:

– Picie ziołowych herbatek zwiększających ilość mleka i ułatwiających jego wypływ z piersi – najczęściej są to herbaty stanowiące wyciąg z takich ziół jak: anyż, koper włoski, kminek, pokrzywa, melisa lekarska czy rumianek. W ciągu dnia warto wypić jedną, maksymalnie dwie filiżanki herbatek o działaniu mlekopędnym.
– Spożywanie suplementów diety dedykowanych matkom karmiącym –czyli preparatach na bazie ziół, które zwiększają ilość prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka. Przykładem takiego produktu jest suplement dostępny pod tym adresem: http://humana-baby.pl/piulatte-plus.
– Stymulowanie piersi laktatorem ręcznym lub elektrycznym – by pobudzić laktację warto wspomagać się dodatkowo laktatorem. Odciąganie mleka powinno jednak odbywać się każdorazowo po karmieniu maluszka, nigdy przed. Taka kolejność nie spowoduje frustracji u dziecka, które nie byłoby w stanie zaspokoić uczucia głodu. Odciągnięte mleko warto przechować w lodówce lub zamrozić.

Jeżeli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację, nie zwlekaj z wypróbowaniem domowych sposobów przedstawionych w artykule. Jeśli mimo wszystko nie zauważysz poprawy w produkcji mleka, skonsultuj się z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Specjaliści odkryją powody niewystarczającej produkcji pokarmu i wskażą metody postepowania w celu udoskonalenia procesu laktacji.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD