Norwegia – raj dla programistów


(fot. materiały prasowe)

Niejeden programista z pewnością rozważał chęć wyjazdu do kraju wikingów, motywowany chęcią zarobku. Często jednak trudno jest zrobić pierwszy krok, zdecydować się na nową przygodę nie mając żadnych danych dotyczących na przykład codziennego życia w obcym kraju. To właśnie z tego względu przygotowaliśmy garść informacji, które mogą być przydatne tym, co jeszcze się wciąż wahają.

Starzejące się społeczeństwo norweskie
Norwegowie są na wymarciu? Tak z pewnością powiedzieć nie można, ale podaje się, że w 2060 roku emeryci będą stanowić aż 20% społeczeństwa, a w 2100 roku co trzeci Norweg będzie w wieku starczym. Otwiera to więc duże szanse dla imigrantów pragnących osiedlić się w tym państwie na stałe. Już dziś, większość z zarobkowych przybyszy pochodzi z Polski. Co roku ich liczba zwiększa się w tym kraju o 7 tysięcy, dlatego w przyszłości można się spodziewać ich jeszcze więcej. Obecnie Centralne Biuro Statystyczne (SSB) publikuje, że ponad 30 tysięcy etatów należy do imigrantów. Pracy nie zabraknie głównie w takich branżach jak IT, opieka zdrowotna, opieka nad osobami starszymi, ale też potrzeba pracowników niewykwalifikowanych i specjalistów inżynierów, którzy będą potrafili odpowiedzieć na wymagania rozwijającej się technologii w każdej dziedzinie. Jak informuje Supertlumacz.pl – tłumaczenia norweski – dużo pracy mają także tłumacze języka norweskiego.

Oslo – drogo, ale komfortowo
Kraje skandynawskie słyną z bardzo wysokiego standardu życia. Nieustannie jest to jeden z pierwszych czynników, który może nas popchnąć do wyjazdu. Norwegia zaprasza nie tylko programistów, ale przecież także innych specjalistów oraz osoby zupełnie niewykwalifikowane.

Trzeba się jednak przygotować na wysokie ceny, ponieważ w skrajnych przypadkach jest nawet 200% drożej, niż w Polsce! Dla przykładu, chleb w Norwegii to koszt rzędu 187% więcej, niż u nas, jak donosi  Sedlak & Sedlak na podstawie EUROSTAT. Podobnie rzecz się ma z mięsem, które kupimy aż o 200% drożej. Drogie są także warzywa, nabiał i alkohol. Pozytywnie zaskoczymy się jedynie ceną ubrań, które kosztują tylko o połowę więcej. Wynajem mieszkania w stolicy Norwegii, czyli Oslo, nie będzie satysfakcjonował tych, którzy chcą zarobić dużo i szybko, bo to w przeliczeniu aż 4000 zł. Można się jednak zdecydować na pokój, choć to tylko połowę mniej, a więc i tak niemało.

Zarobki w poszczególnych zawodach
Programiści wszędzie mogą się pochwalić wysokimi zarobkami. Tak samo będzie więc w Norwegii, bo to kraj mlekiem i miodem płynący. Mogą cieszyć się bowiem kwotami rzędu kilkunastu tysięcy złotych i więcej w skali miesiąca. Jest to oczywiście zależne od poziomu zaangażowania, kompetencji i wiedzy.

Konieczny jest też biegły angielski, ponieważ norweski w pierwszych miesiącach wyjazdu może się wydawać nieco trudny do szybkiego przyswojenia. Jeśli zaś nie posiadamy w ręku żadnego fachu, a chcemy się z powodzeniem zatrudnić w takich branżach, jak budowlanka czy jakikolwiek przemysł lub remonty, wówczas możemy liczyć na godzinny zarobek rzędu 79 zł. Wraz z doświadczeniem i stażem będzie się on podnosił, aby po latach osiągnąć poziom na przykład 87 zł.

Może więc warto poważnie rozważyć wyjazd do Norwegii, aby odmienić swój los i zacząć żyć bardziej komfortowy, mimo że poza granicami swojej ojczyzny? Na początek potrzebne są tylko chęci i język norweski – choćby w najmniejszym stopniu.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD