Czy zakłady bukmacherskie to hazard?


(fot. materiały prasowe)

Wiele osób zastanawia się, czy zakłady bukmacherskie to hazard. Przecież gry hazardowe są zależne od losu, przypadku – zaś w bukmacherce liczy się wiedza o sporcie, umiejętność oceny potencjału drużyny lub zawodnika. Czyli – argumentują niektórzy gracze – mamy do czynienia z inwestowaniem w oparciu o wiedzę, a nie ze zdawaniem się na los.

Gry hazardowe to wszystkie gry, w których wynik zależy od losu, a wygrana oznacza jakąś korzyść finansową lub rzeczową. Taką definicję przyjęto nie tylko słownikowo, ale też wpisano do polskiej ustawy hazardowej. Zgodnie z nią zakłady bukmacherskie zaliczane są do hazardu.

Wynik? Tego nie da się w pełni przewidzieć.
Oczywiście, w rozważaniach graczy nie chodzi jednak o czystą definicję, lecz o praktykę. Niektórzy porównują zakłady bukmacherskie do giełdy (sprawdzasz najlepszy kurs, obstawiasz to, co się bardziej opłaca), widzą w nich więc bardziej inwestycję niż grę losową. Jednak takie porównania mogą łatwo zafałszować obraz. Kursy na giełdzie (poza oszustwami) zależą od ekonomicznej kondycji spółki, a ta jest określana na podstawie konkretnych wskaźników, mierzalnych i weryfikowalnych, na dodatek możliwych do sprawdzenia w jawnych sprawozdaniach finansowych.

Natomiast podczas obstawiania zakładów bukmacherskich gracz kieruje się nie tylko wiedzą, ale i intuicją – tak naprawdę typuje bowiem, która drużyna czy który sportowiec danego dnia okażą się lepsi. A tego nie da się sprowadzić do mierzalnych wskaźników. Oczywiście, wiedza jest istotnym elementem w typowaniu wyników przez zaawansowanych typerów. Jednak w sporcie zawsze wielką rolę odgrywa przypadek i los. Nikt (nawet sam zawodnik) nie jest w stanie przewidzieć sytuacji, jakie zdarzą się podczas meczu czy wyścigu; nikt nie wie, czy sportowiec nie dozna kontuzji, albo w jakiej dyspozycji będzie jego przeciwnik.

Tzw. czynnik ludzki (jak mówią w biznesie) jest zawsze najmniej przewidywalny. Zawodnik może być w świetnej dyspozycji sportowej, ale doskonale wiadomo, że w sporcie istotna jest też psychika. Wystarczą więc negatywne emocje, jakieś załamanie, frustracja czy niepokój, by mecz okazał się porażką, a start w zawodach – wielką klapą. To zresztą jest najatrakcyjniejsze w sporcie – jego wielka nieprzewidywalność. I ze względu na nią zakłady bukmacherskie zaliczane są do hazardu. Warto pamiętać że gra u nielegalnych bukmacherów może zwiększyć ryzyko uzależnienia (ciekawy artykuł na ten temat tu:
www.legalsport.pl/vademecum/graj-bezpiecznie/nielegalne-serwisy-z-hazardem-online-zwiekszaja-ryzyko-uzaleznienia/ ), dlatego lepiej grać legalnie i zgodnie z prawem.

Hazard – kiedy grasz na pieniądze
Nawet najwięksi profesjonaliści w bukmacherce (np. Patrick Veitch czy William Benter), którzy typowanie opierają na zaawansowanych systemach komputerowych, analizujących wieloletnie dane z wyścigów czy meczy, muszą w dużej mierze polegać na swojej intuicji. Z drugiej strony wiele przykładów pokazuje, że w bukmacherce można wygrać, także duże pieniądze, zupełnie przypadkowo, nie posiadając żadnej wiedzy sportowej. Znana jest historia Angielki, która przez lata co tydzień kupowała zakład za 1 funt, obstawiając wyniki dwunastu meczy. Typowała je kierując się… nazwami drużyn. Wybierała te, które się jej podobały. Wygrała, gdy miała 59 lat – i to całkiem sporą kwotę: 575 tys. funtów brytyjskich.

To właśnie pieniądze są drugim elementem wskazującym na to, że bukmacherka to hazard. Zaliczamy do niego przecież te gry, w których zwycięstwo przynosi wypłatę pieniędzy lub uzyskanie jakiejś innej korzyści majątkowej (np. w loteriach są to często nagrody rzeczowe). Nie warto kojarzyć więc hazardu wyłącznie z wysokim ryzykiem, bo można też typować bezpiecznie i za małe pieniądze, a mimo to uprawiać hazard. Co więcej, można go uprawiać nawet biorąc udział w konkursach sms-owych czy kupując zdrapki.

Zakłady bukmacherskie to jedna ze znanych i legalnych form hazardu. Mimo że nie zawsze wiążą się z wysokim ryzykiem, mają w sobie wyraźny element nieprzewidywalności – ze względu na niemożliwe do wcześniejszego określenia zachowania ludzi czy zwierząt, uczestniczących w typowanych wyścigach czy meczach. To zresztą sprawia, że rośnie atrakcyjność bukmacherki – mimo ogromnej wiedzy o obstawianej dziedzinie nigdy nie wiemy bowiem, jaki będzie ostateczny wynik. A wtedy – emocje rosną!

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD