Czy zakłady bukmacherskie to hazard?


zakłady bukmacherskie czy to jest hazard 300x200 Czy zakłady bukmacherskie to hazard?

(fot. materiały prasowe)

Wiele osób zastanawia się, czy zakłady bukmacherskie to hazard. Przecież gry hazardowe są zależne od losu, przypadku – zaś w bukmacherce liczy się wiedza o sporcie, umiejętność oceny potencjału drużyny lub zawodnika. Czyli – argumentują niektórzy gracze – mamy do czynienia z inwestowaniem w oparciu o wiedzę, a nie ze zdawaniem się na los.

Gry hazardowe to wszystkie gry, w których wynik zależy od losu, a wygrana oznacza jakąś korzyść finansową lub rzeczową. Taką definicję przyjęto nie tylko słownikowo, ale też wpisano do polskiej ustawy hazardowej. Zgodnie z nią zakłady bukmacherskie zaliczane są do hazardu.

Wynik? Tego nie da się w pełni przewidzieć.
Oczywiście, w rozważaniach graczy nie chodzi jednak o czystą definicję, lecz o praktykę. Niektórzy porównują zakłady bukmacherskie do giełdy (sprawdzasz najlepszy kurs, obstawiasz to, co się bardziej opłaca), widzą w nich więc bardziej inwestycję niż grę losową. Jednak takie porównania mogą łatwo zafałszować obraz. Kursy na giełdzie (poza oszustwami) zależą od ekonomicznej kondycji spółki, a ta jest określana na podstawie konkretnych wskaźników, mierzalnych i weryfikowalnych, na dodatek możliwych do sprawdzenia w jawnych sprawozdaniach finansowych.

Natomiast podczas obstawiania zakładów bukmacherskich gracz kieruje się nie tylko wiedzą, ale i intuicją – tak naprawdę typuje bowiem, która drużyna czy który sportowiec danego dnia okażą się lepsi. A tego nie da się sprowadzić do mierzalnych wskaźników. Oczywiście, wiedza jest istotnym elementem w typowaniu wyników przez zaawansowanych typerów. Jednak w sporcie zawsze wielką rolę odgrywa przypadek i los. Nikt (nawet sam zawodnik) nie jest w stanie przewidzieć sytuacji, jakie zdarzą się podczas meczu czy wyścigu; nikt nie wie, czy sportowiec nie dozna kontuzji, albo w jakiej dyspozycji będzie jego przeciwnik.

Tzw. czynnik ludzki (jak mówią w biznesie) jest zawsze najmniej przewidywalny. Zawodnik może być w świetnej dyspozycji sportowej, ale doskonale wiadomo, że w sporcie istotna jest też psychika. Wystarczą więc negatywne emocje, jakieś załamanie, frustracja czy niepokój, by mecz okazał się porażką, a start w zawodach – wielką klapą. To zresztą jest najatrakcyjniejsze w sporcie – jego wielka nieprzewidywalność. I ze względu na nią zakłady bukmacherskie zaliczane są do hazardu. Warto pamiętać że gra u nielegalnych bukmacherów może zwiększyć ryzyko uzależnienia (ciekawy artykuł na ten temat tu:
www.legalsport.pl/vademecum/graj-bezpiecznie/nielegalne-serwisy-z-hazardem-online-zwiekszaja-ryzyko-uzaleznienia/ ), dlatego lepiej grać legalnie i zgodnie z prawem.

Hazard – kiedy grasz na pieniądze
Nawet najwięksi profesjonaliści w bukmacherce (np. Patrick Veitch czy William Benter), którzy typowanie opierają na zaawansowanych systemach komputerowych, analizujących wieloletnie dane z wyścigów czy meczy, muszą w dużej mierze polegać na swojej intuicji. Z drugiej strony wiele przykładów pokazuje, że w bukmacherce można wygrać, także duże pieniądze, zupełnie przypadkowo, nie posiadając żadnej wiedzy sportowej. Znana jest historia Angielki, która przez lata co tydzień kupowała zakład za 1 funt, obstawiając wyniki dwunastu meczy. Typowała je kierując się… nazwami drużyn. Wybierała te, które się jej podobały. Wygrała, gdy miała 59 lat – i to całkiem sporą kwotę: 575 tys. funtów brytyjskich.

To właśnie pieniądze są drugim elementem wskazującym na to, że bukmacherka to hazard. Zaliczamy do niego przecież te gry, w których zwycięstwo przynosi wypłatę pieniędzy lub uzyskanie jakiejś innej korzyści majątkowej (np. w loteriach są to często nagrody rzeczowe). Nie warto kojarzyć więc hazardu wyłącznie z wysokim ryzykiem, bo można też typować bezpiecznie i za małe pieniądze, a mimo to uprawiać hazard. Co więcej, można go uprawiać nawet biorąc udział w konkursach sms-owych czy kupując zdrapki.

Zakłady bukmacherskie to jedna ze znanych i legalnych form hazardu. Mimo że nie zawsze wiążą się z wysokim ryzykiem, mają w sobie wyraźny element nieprzewidywalności – ze względu na niemożliwe do wcześniejszego określenia zachowania ludzi czy zwierząt, uczestniczących w typowanych wyścigach czy meczach. To zresztą sprawia, że rośnie atrakcyjność bukmacherki – mimo ogromnej wiedzy o obstawianej dziedzinie nigdy nie wiemy bowiem, jaki będzie ostateczny wynik. A wtedy – emocje rosną!

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD