Sylwia Plath „Szklany klosz” – wznowienie 23 stycznia 2019


(fot. materiały prasowe)

Wiecznie aktualna klasyka. Szokująca. Realistyczna i sugestywna powieść o kobiecie wpadającej w otchłań szaleństwa.

„Oto dziewczyna, która dziewiętnaście lat życia spędza na zabitej dechami prowincji, dostaje stypendium, studiuje w pierwszorzędnym college’u, otrzymuje jedną nagrodę, potem drugą i wreszcie wysyłają ją do Nowego Jorku, gdzie zaczyna sterować tym miastem jak własnym samochodem”.

23 stycznia zostanie wznowiony „Szklany klosz”, kultowa powieść Sylvii Plath – amerykańskiej poetki, pisarki i eseistki. W 1955 roku jako stypendystka Fullbrighta wyjechała na studia do Anglii, gdzie poznała swojego przyszłego męża, poetę Teda Hughesa. Borykała się z depresją i stanami maniakalnymi, przebywała w szpitalach psychiatrycznych w związku z podejmowanymi próbami samobójczymi.

„Szklany klosz” to podróż do najbardziej przerażających zakamarków duszy. Powieść ukazała się w 1963 roku, a niecały miesiąc później Plath popełniła samobójstwo. Choć to fikcja, wiele z opisanych tu wydarzeń nawiązuje do wydarzeń z życia autorki.

Najlepsze  z najlepszych. Stypendystki, laureatki konkursów, młode, piękne, nieco zblazowane, wyrwane spod opieki rodziców, gotowe wykorzystać swój czas w Nowym Jorku jak najlepiej. Esther jest jedną z nich. Inteligentna, utalentowana, wyposażona w nową garderobę i kosmetyki od sponsorów, ma podbić miasto. Ale czuje, że nie pasuje do wyznaczonego wzorca, a jej świat powoli się rozpada. Esther nie umie się zdecydować, kim chce być, na czym jej zależy, co ją interesuje. Coraz bardziej czuje się odizolowana i zapada się w mrok.

Książka, choć wydana ponad 50 lat temu jest wciąż aktualna. Trwają prace nad nową ekranizacją powieści w reżyserii Kirsten Dunst. W rolę Esther Greenwood wcieli się Dakota Fanning.

„Zastanawiam się, czy dziś, kiedy o wizycie u psychiatry mówi się bez zażenowania, jakby się szło do fryzjera, Plath zdołałaby się uratować. Czy byłaby feministyczną buntowniczką? A może uzależniłaby się od xanaxu?” – Lena Dunham, twórczyni serialu „Girls”***”

W 1963 roku valium było na rynku o dwóch lat i agresywne reklamy niemal wmuszały je zdrowym kobietom, które czuły się uwięzione i zdesperopwane. To jest świat „Szklanego klosza” – Jeanette Winterson, autorka książki „Po co ci szczęście, jeśli możesz być normalna?”

Dzisiaj o depresji opowiada się na grillu, ale Plath doświadczała tego stanu bez poczucia, że cierpią na to inni. „Szklany klosz” przywraca tamten horror”. – Lionel Shriver, autorka „Musimy porozmawiać o Kevinie”

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD