Najdroższe składniki perfum


(fot. materiały prasowe)

Perfumy przez wieki postrzegane były jako produkt luksusowy. Używane były jedynie przez elity. Dziś dostęp do pachnideł w pięknych buteleczkach ma niemal każdy. Wszystko dzięki temu, że domy perfumeryjne proponują zarówno perfumy stworzone z najdroższych substancji, jak i te na każdą kieszeń, które można kupić już poniżej 100 złotych. Jakie zapachy są najdroższe? Za perfumy, z jakimi składnikami będzie trzeba zapłacić najwięcej?

Czemu składniki perfum są drogie?

We współczesnych perfumach odnaleźć można wiele nut zapachowych. Niektóre z nich są powszechne i łatwo dostępne, inne wręcz przeciwnie. To właśnie za nie zapłacimy najwięcej. Koszt ich produkcji, czas poświęcany na zbieranie czy rzadkość występowania sprawia, że ceny niektórych substancji osiągają niezwykle wysokie ceny. Perfumy, które sięgają po takie składniki, niemal od razu uważane są za luksusowe, eleganckie i wytworne. Warto tu zaznaczyć, że tego charakteru nie utraciły one, nawet po wprowadzeniu do obiegu syntetycznych zamienników najdroższych substancji zapachowych na świecie.

(fot. materiały prasowe)

Najdroższe składniki perfum – oud

Listę najdroższych składników perfum otwiera oud, nazywany płynnym złotem. Jest to drzewo agarowe, którego najcenniejszą częścią jest żywica. Była ona wykorzystywana już od wieków przez tradycyjne społeczności indyjskie i ludy zamieszkujące Azje Południowo- Wschodnią. Z żywicy tworzyli oni kadzidła zapalane w czasie obrzędów religijnych. Oud był też lubiany przez Arabów, którzy do dziś opisują go w większości swoich pachnideł. Luksusowy oud zawierają również perfumy YSL, po które zapraszamy na https://tagomago.pl/collections/yves-saint-laurent.  Oud łączy się w nich z mandarynką, paczulą, mirtą, labdanum. Dzięki temu kompozycja nabiera orientalno drzewnego charakteru, który polubi każdy mężczyzna sukcesu.

Luksusowość tego składnika wynika ze szczególnego sposobu pozyskiwania żywicy. Jest ona wytwarzana jedynie, kiedy na drzewie agarowym pojawia się specjalny rodzaj pleśni. Ta występuje natomiast bardzo rzadko. Szacuje się, że tylko 2-7% drzew może wytwarzać żywicę, którą przemienia się w płynne złoto branży perfumeryjnej. Dodatkowo wysoka cena oudu wynika z wyjątkowego występowania drzewa agarowego w naturze. Jest ono zagrożone wyginięciem. Cena za kilogram olejku oudu wynosi prawie 45 tysięcy euro, a ten najwyższej jakości potrafi być jeszcze droższa.

(fot. materiały prasowe)

Najdroższe składniki perfum – ambra

Równie drogim składnikiem co oud jest ambra. Jest ona wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalota.  Wydalana jest przez organizm zwierzęcia i przez długi czas dryfuje w słonej wodzie narażona na promienie słoneczne. Kiedy wyrzucana jest na plażę, zostaje zebrana i użyta jako jeden ze składników perfum. Jej wysoka cena wynika z ochrony kaszalotów. Ambrę znaleźć można przede wszystkim w orientalnych perfumach. Nadaje im ciepły, nieco słony zapach. Ten składnik również zawierają perfumy YSL. Odnaleźć można go m.in. w kobiecej wodzie perfumowanej Libre.

Najdroższe składniki perfum – irys

Wysoką cenę osiągają również składniki pochodzenia roślinne. Wśród nich największą estymą cieszy się irys. Uzyskanie ekstraktu z tego kwiatu jest niezwykle czasochłonne. Wynika to z tego, że olejek wytwarza się nie z płatków, ale z kłączy. Suszenie ich trwa nawet kilka lat, a w jego efekcie powstaje konkret irysowy inaczej nazywany masłem irysowym. Składnik też odnaleźć można m.in. w Beloved for Man Amouage i Iris Nobile Acqua di Parma.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD